VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prohibice: policisté provedli 970 kontrol

Zlínsko - Jindy téměř narvané hospody zely o uplynulém víkendu na Zlínsku prázdnotou. Kvůli pátečnímu nařízení ministerstva zdravotnictví o zákazu prodeje tvrdého alkoholu se totiž lidé do krčem nehrnuli. Pod hrozbou až třímilionové pokuty se nikdo neodvážil nalévat rum či třeba vodku.

17.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Zuntych Ondřej

Například v tlumačovském pohostinství Na křižovatce byli kolem druhé hodiny odpolední jen tři návštěvníci. Dva z nich vysedávali pouze u piva.

„Jak vidíte, je tu pusto a prázdno. Je těžké se k prohibici a celé kauze kolem metylalkoholu vyjadřovat. Hlavně ať rychle dopadnou všechny viníky a potrestají je," říká nešťastně pracovnice pohostinství Jana Bartošová a ukazuje přitom na prázdné stoly.

Práce má teď daleko méně, točí pivo, občas si někdo objedná i sladší nezakázaný alkohol.

„Zákazníci si dají na ochutnání maximálně tak jednu štamprli místo rumu či vodky. Moc toho ale nechtějí. Už aby to konečně vyřešili," stýská si Bartošová. Ani sobotní večer podle ní nebyl příliš velkým důvodem k radosti.

„Lidí tu bylo o poznání méně. Uvidíme, co bude dál. Samozřejmě to ale poznáme na tržbách. Zatím však ztrátu vyčíslit nedokážu," říká Bartošová.

S velkými ztrátami počítají také v otrokovické restauraci Dolly. Tamní číšník Filip Doležal se navíc nad prohibicí rozčiluje. „Mně to přijde jako nesmyslné. Brali jsme kvalitní alkohol, z rumu třeba ten božkovský. Nechápu proto, proč nemůžeme prodávat tento alkohol, když v něm nic jedovatého nenašli," kroutí hlavou Doležal.

Podle něj teď záleží na tom, jak se k zákazu postaví zákazníci. „Ztráty budeme mít stoprocentně. Kdo popíjí rum či fernet, nezačne najednou pít Jelzina," zlobí se Doležal.

Do hospod si tak teď cestu nacházejí hlavně milovníci pěnivého moku. „Mě se to celé nějak nedotýká. Piji pivo, které si dopřávat můžu. A že si teď k tomu občas nedám panáka, mě zase tak moc netrápí. Jestli zákaz něčemu pomůže, tak proč ne," míní odevzdaně Josef Kadlík ze Zlína.

Kvůli dodržování zákazu prodeje tvrdého alkoholu provedli policisté v celém Zlínském kraji stovky kontrol. „Od sobotní do nedělní šesté hodiny ranní jich bylo 970. Zatím nemám informace, že by zákaz někdo porušil," informoval včera odpoledne mluvčí zlínských policistů Petr Jaroš.

KNTB vyšetřila kvůli podezření další čtyři lidi, metanolu měli v krvi jen málo

V sobotu přišli do zlínské nemocnice dva muži ve věku 27 a 28 let s podezřením na požití závadného alkoholu. U sedmadvacetiletého lékaři zjistili negativní výsledek, odešel proto domů. Osmadvacetiletý muž měl velmi nízkou hladinu metanolu.

„Pil podomácku pálenou slivovici a dvě piva. Případ tedy zřejmě nesouvisel se současnou aférou. Hospitalizaci odmítl, podepsal reverz a šel domů," informovala mluvčí KNTB Karla Havlíková.

V poledne záchranka přivezla na internu ještě čtyřiačtyřicetiletou ženu. Zvracela, byla ale při vědomí a komunikovala. „Nakonec u ní byla zjištěna velmi nízká hladina metanolu. Hospitalizace nutná nebyla," řekla Havlíková.

V neděli odpoledne přišel na internu KNTB šestapadesátiletý muž. Lékaři u něj zjistili velmi nízkou hladinu metanolu, odešel proto domů. Ve zlínské nemocnici nadále zůstává kvůli metanolu hospitalizováno deset lidí. (jk)

Slovácko: podezřelou slivovici nabízel i v marketech v Brodě

V okrese Uherské Hradiště absolvovali policisté o víkendu 500 kontrol v restauracích. Na žádné porušení zákazu projede tvrdého alkoholu podle mluvčího Aleše Mergentala nenarazili.

Problém však odhalila běžná dopravní kontrola auta v Bojkovicích. Na zadním sedadle spatřili policisté půllitrovku rumu s etiketou, která odpovídala té na lahvích s pančovaným tuzemákem.

„Láhev byla prodána v sobotu, tedy už v době platného zákazu, v jednom z místních obchodů. Bleskově se tam tedy vydali na kontrolu spolu s inspektory hygieny. Prověrka sice nic závadného neobjevila, ale v další bojkovické prodejně kontroloři odhalili hned několik lahví kořalky se závadnými etiketami. Zabavili je a obsah odeslali na expertizu," uvedl Mergental.

Jihomoravští policisté včera zadrželi člověka, jenž údajně přes internet prodal závadný alkohol muži z Boskovicka, který byl později hospitalizován s otravou.

Muž alkohol prodával na internetových stránkách Bazoš a Annonce. Komunikoval prostřednictvím e-mailové adresy veselypetr@atlas.cz.

Prodejce v inzerátech nabízel „výbornou domácí slivovici" za 230 korun nejen na internetu, ale i na vývěskách v obchodních domech Tesco a Kaufland v Uherském Brodě. Destilát distribuoval nejčastěji v pet lahvích.

Otrávený osmatřicetiletý muž leží v boskovické nemocnici. Včera ráno byl jeho stav podle lékařů stabilizovaný, avšak nadále vážný. Prodejce je v rukou policistů, další podrobnosti však zatím nechtěli zveřejnit. (petk, čtk)

Kroměřížsko: někteří lidé se dožadovali alkoholu i přes zákaz

Páteční večer se v hospodách tentokrát nevydařil. Důvodem bylo nařízení ministerstva zdravotnictví o zákazu prodeje alkoholu o obsahu etanolu nad dvacet procent objemových jednotek.

Podle policejní mluvčí Simony Kyšnerové policisté už od pátku prováděli kontrolu restauračních zařízení. „Po-dle zákona by si provozovatelé měli sami informace vyhledávat, ale protože to bylo vyhlášeno včera večer, tak policisté včera hlavně o tomto nařízení informovali," sdělila Kyšnerová.

Policisté budou v kontrolách pokračovat po celý následující týden. „Hlídky budou nadále jezdit a kontrolovat restaurace a také obchody. Pokud někdo nařízení poruší, dopustí se správního deliktu, za což mu hrozí pokuta v řádech milionů korun a uzavření provozovny," zdůraznila Kyšnerová.

„Nemáte něco pod pultem?" ptali se

Několik provozních Deníku potvrdilo, že nařízení vlády je pro restaurace pohromou. „Je to pro nás doslova likvidační. V pátek tu byla policie, která informovala o nařízení a také provedla kontrolu. My jsme už alkohol měli stažený z prodeje, protože jakmile jsem se to dozvěděl, tak jsem informoval personál," řekl Robert Maňas z kroměřížské kavárny a restaurace Scéna.

Maňas podotkl, že někteří zákazníci se i přes zákaz dožadovali prodeje alkoholu. „Většina lidí to ovšem chápala. Ostatní, kteří zkoušeli, jestli třeba nemáme něco pod pultem, šli domů s nepořízenou. Alkohol pod dvacet procent, který se smí prodávat, považovali za lepidla," zmínil provozní.

Podobnou zkušenost mají i v jiných kroměřížských restauracích. „Včera tu byla policie a informovala nás o zákazu, veškerý alkohol máme schovaný. Včera tu bylo jen pár lidí, kteří pili pivo a víno. I přes týden se tvrdý alkohol moc neprodával, lidé se bojí. Samozřejmě že je to znát na tržbách," shrnula obsluha restaurace UNO. (jap)

Valašsko: ženám po popíjení bylo špatně, otravu testy vyloučily

V pátek večer byl ve vsetínských ulicích až nebývalý klid. Hospody se sice zpočátku naplňovaly hosty, po desáté večer už ale většina z nich zela prázdnotou.

„Když vyhlásili prohibici, říkali jsme si, že je to v pohodě. Po třetím, čtvrtém pivu ale přijde chuť i na panáka, a to byl problém. Raději jsme šli domů," svěřuje se Kristián Lambert.

V barech začali po vyhlášení zákazu s odstraňováním nepovolených nápojů. „Provozujeme i restauraci a pivnici, takže o zákazníky nepřijdeme," je přesvědčený majitel baru U Lva ve Vsetíně René Tovaryš.

Podle něj však určitě klesnou tržby. „Zatím je brzy říct o kolik, protože nevíme, jak dlouho bude prohibice trvat," krčil rameny Tovaryš.

Opatrní byli i pořadatelé akcí. „Prodáváme jen pivo, nealko a jídlo. Nechceme dostat pokutu tři miliony korun. Ale co si každý přivezl z domu, neřešíme," uvedl pořadatel rybářských závodů na Balatonu Emil Helis.

Žádná pochybení

Dodržování prohibice od vyhlášení po celý víkend kontrolovali policisté. Do nedělního poledne žádné porušení zákazu neodhalili.

Valašsku se otravy metylalkoholem prozatím vyhýbají. Přes občasná podezření se lékaři s žádným případem nesetkali. „Ve středu k nám však přišly tři mladé ženy ze Vsetína, kterým bylo po požití alkoholu špatně. Obávaly se, že jsou otrávené," řekla mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

Podezření vyvrátily výsledky ze specializované toxikologické laboratoře.

V minulosti se otrava metylem už jednou objevila. Před třiceti lety. „Tenkrát jsem měl v nemocnici službu. Od té doby si pamatuji, že na otravu metanolem je protijed alkohol," vzpomínal vsetínský neurolog Pavel Volčík.

Jako nejmladšího jej poslali alkohol koupit. „Vzal jsem skotskou whisky. Tu jsme podali pacientovi a zbytek jsme po službě vypili," uzavřel se smíchem Volčík. (maf)Autor: Jarmila Kuncová

17.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Za podvodné půjčky může skončit ve vězení pěti lidí

Ilustrační foto.

Sebral auto a pak ho dvakrát naboural

V Bílovicích pořizují fotopasti kvůli černým skládkám

Papíry, igelity, ale i staré pračky a nevyužitý nábytek. Už několik týdnů je pravidelnou týdenní náplní práce uklízecích čet v Bílovicích likvidovat černé skládky, které vznikají u kontejnerů tříděného odpadu u místní točny, ale také v samém areálu tamního sběrného dvora.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Špotáková a spol. zamíří do Hradiště, město přivítá atletický šampionát

Velký sportovní svátek bude v srpnu příštího roku hostit Uherské Hradiště. Do města přijedou nejlepší čeští atleti v čele s dvojnásobnou olympijskou vítězkou a mistryní světa Barborou Špotákovou. Hradišťský atletický stadion se totiž poprvé v historii stane dějištěm Mistrovství České republiky družstev mužů a žen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení