Jenže to se podle některých názorů úplně nedaří. Na pultech stánků se prý v adventním čase objevují předměty s lidovým řemeslem nijak nesouvisející.

„Kladu si otázku, zda jde ještě o jarmark řemesel, nebo tržiště všeho možného. V minulých letech to byl spíš pěkný průšvih. Jak souvisejí například prodávané adventní věnečky s řemeslem?“ naráží na výběr některých prodejců Josef Koláček z Nezdenic, jenž se zabývá tvorbou umělecké keramiky.

Na nedostatek kvalitních řemeslníků v regionu zase poukázali Renata a Jaroslav Crlovi, kteří už několik let na hradišťském jarmarku prodávají vlastní drátovanou keramiku.

„Organizátoři to mají těžké. Jarmarků, zvláště před Vánocemi, přibývá, řemeslníků však nikoliv. Titulem Nositel tradice lidového řemesla se povětšinou mohou pochlubit senioři, a ti v zimě na náměstí mrznout nebudou. Proto v Hradišti prodávají i obchodníci, kteří nabízejí kupované zboží. Alespoň se jedná o přírodniny jako ovčí kůže nebo koření,“ tvrdí Crlovi.

S výtkami nesouhlasí vedení pořádajícího občanského sdružení Kunovjan. Problém prý není ve výběru stánkařů, ale neférovém jednání některých z nich. „Sice nám nahlásí určitý sortiment, ale pak ve stánku vybalí navíc i zboží, na němž jsme se nedomluvili,“ konstatoval jednatel sdružení Kunovjan Libor Habarta.

Podle něj je řešení letitého problému nesnadné. „Po dobu jarmarku obcházím s pracovnicí odboru architektury náměstí třikrát denně. Co je nepřípustné, to odstraníme. Jenže pak poodejdeme o pět metrů dál a na pultě to leží zase,“ krčí rameny Habarta.

Ten proto rozhodl, že letos po třech napomenutích zavolá na nepoctivého stánkaře policii. „Člověka by ani nenapadlo, jaké věci na nás někdy zkouší. Jeden pán například ve svém stánku prodával pásky do kalhot evidentně polské výroby. Když jsem mu potřetí řekl, ať je schová, vytáhl verpánek, nářadí a začal razit. Praktiky takových prodejců musíme zmapovat a postihovat je,“ souhlasí Habarta.

Vánoční jarmark se letos v Hradišti uskuteční od 11. do 22. prosince, občanské sdružení Kunovjan jej pořádá popáté. Návštěvníci se mohou těšit na slaměný Betlém i živá zvířata, zabijačkový dvorek, řemeslnické ukázky nebo tvořivé dílny.