Šest oslovených krajských volebních lídrů politických stran do sněmovny říká, jak by pomohli mladým lidem při startu do života

V celé řadě návrhů se šest oslovených krajských volebních lídrů politických stran do Poslanecké sněmovny shoduje. Názory se však různí například na vyplácení sociálních dávek – porodného i mateřské.

„Aby byla zaručena prostá reprodukce obyvatel, je potřeba, aby připadlo na jednu matku 2,1 dítěte. Nyní je to 1,4. Chceme mladé lidi stimulovat tím, že jim při narození druhého a dalšího dítěte zvýšíme příspěvky od státu. Jak porodné a rodičovské příspěvky, tak i na dítě,“ nastínil část volebního programu Vladimír Koníček z KSČM.

ČSSD chce, aby rodiny neměly strach mít děti, protože se sníží jejich životní úroveň. I proto bojovala za ponechání mateřské v loňské výši.

„U rodičovské dovolené bychom byli rádi, kdyby byla větší spoluúčast druhého rodiče. Týden tatínkovské dovolené to neřeší. Systémovější by bylo, kdyby zůstal i druhý rodič například tři měsíce po porodu s dítětem doma. Vyrovnávalo by to šance mužů a žen na pracovním trhu,“ míní Zdeněk Škromach.

Z jiného konce na to jde TOP 09. Nesouhlasí s tím, že nemanželské svazky jsou finančně zvýhodněné oproti manželským.

„Navrhujeme zrušení porodného jako sociální dávky. Sociální dávka, která je vyplácena všem, totiž není sociální dávka. Obce by při narození dítěte podpořily na základě žádosti jen ty rodiny, které to potřebují,“ říká Petr Gazdík s tím, že v tuto chvíli si stát stejně na porodné půjčuje.

Michaela Šojdrová z KDU-ČSL upozorňuje, že mladé páry se nerozhodují pro děti jen podle finanční podpory státu. Záleží jim i na společenském docenění. Podobně jako ČSSD a ODS podporuje výstavbu miniškolek.

„Zřízení institucí bez složitých podmínek vzniku by vyřešilo nedostatek míst ve školkách. Ať by miniškolku vybudovala firma či vysoká škola, dostalo by se jí daňové úlevy,“ nastínila lidovkyně.

Když budou mít rodiče zajištěné hlídání, mohou využít zkrácených pracovních úvazků. Protože jim nejsou nakloněni všichni zaměstnavatelé, i firmy chtějí politici motivovat.

„Stimulací pro podnikatele, kteří by zřídili takové místo pro rodiče pečující o dítě, by byla sleva na sociálním pojištění ve výši 7 200 korun,“ sdělil za ODS Petr Nečas.

Ten současně prosazuje také výstavbu nájemních malometrážních bytů s rychlejšími odpisy. „Je to vhodnější způsob než dotace. Když už lidé nesplňují charakter občanů pro sociální bydlení, nemohou obce byty ani prodat. Podle předpisů je nemohou privatizovat řadu let,“ vysvětlil Nečas.

Martin Vacek za Věci veřejné zase říká, že ne všechny mladé rodiny se spokojí se startovacím bytem.

„Bydlení za přijatelné ceny je otázkou, jakou má člověk práci. Je potřeba nabídnout rodinám různé kategorie bydlení. Buď chtějí od začátku byt na vyšší úrovni, nebo ji budou zvyšovat postupně a během několika let šetřit na hypotéku,“ uvedl Vacek.

Ten současně navrhuje větší plánování při kapacitě míst v mateřských školách, protože demografické statistiky nejsou nová věc. Vladimír Koníček z KSČM hlavně obcím doporučuje objekty školek neprodávat a využívat podle potřeby. Zkrácené pracovní úvazky by dále podpořila Michaela Šojdrová z KDU-ČSL snížením odvodů zaměstnavatele na sociálním pojištění. Podle ČSSD naopak nemají takové úvazky příliš velký význam při české úrovni platů. Martin Vacek dodává, že ideální je v tomto případě pružná pracovní doba. A kde ji firma neumožní, bude hledat rodič práci jinde.