Celkem 52 běžců v hlavním závodu na 5 a 10 kilometrů, 25 dětí v závodech pro nejmenší a devět účastníků symbolického běhu na jeden kilometr. K tomu 94 návštěvníků bývalé věznice v Uherském Hradišti. To všechno byli účastníci letošního Běhu pro Paměť národa v Uherském Hradišti. Díky registračním poplatkům i dobrovolným darům se organizátorům podařilo získat 51 000 korun.

Do symbolického běhu se zapojil spolu s manželkou a synem v kočárku i člen Orla Župy Velehradské Jiří Strogan. „Poprvé jsme běželi už v roce 2019 při prvním ročníku. Mnozí členové Orla byli v době totalitního režimu vězněni. Například Jan Haluza, trenér Emila Zátopka, o kterém sám Zátopek prohlásil, že kdyby nebylo jeho, tak by neměl takové výkony. Ten byl vězněn i s manželkou. Podobně trpěli mnozí další členové Orla,“ vysvětlil Jiří Strogan, který si jejich jména vypsal na startovní číslo.

Jeden z organizátorů hradišťského běhu Marek Pochylý má z letošního výsledku radost. „Po covidových letech se opět vracíme na počty účastníků i částky, s jakými jsme v Uherském Hradišti Běh pro Paměť národa před pěti lety začínali,“ usmívá se Marek Pochylý.

Na vysoké účasti měly letos zásluhu také jedny z posledních prohlídek pro veřejnost v bývalé uherskohradišťské věznici, než ji na několik let uzavře kompletní rekonstrukce. Organizátoři původně vypsali dvě, pro velký zájem ještě na poslední chvíli dohodli třetí – a i ta byla rychle zaplněna.

„Polovinu výtěžku z prohlídek proto věnujeme spolku Memoria, který se zasazuje o důstojné využití bývalé věznice. Zbytek poputuje na účet Paměti národa – zachovávání vzpomínek pamětníků, vzdělávání a pomoc hrdinům,“ dodává Marek Pochylý.

V roce 2022 vynesl běh 11 tisíc korun: Běh pro Paměť národa ve Starém Městě vynesl 11 000 korun

V rámci doprovodného programu vystoupil na Masarykově náměstí herec a zpěvák Tomáš David se svou kapelou Naive Collective. V pondělí 22. května se ještě v kině Hvězda odehraje další díl cyklu Dějiny v kině, tentokrát s podtitulem Cena facky. Věnován bude právě osudům nechvalně proslulé uherskohradišťské věznice a kromě besedy a diskuse divadlo odvysílá záznam inscenace Slováckého divadla Cena facky aneb Gottwaldovy boty.

Organizátory Běhu pro Paměť národa v Uherském Hradišti jsou Post Bellum o. p. s., spolek Mysli Jinak, festival Slovácké léto a Gymnázium Uherské Hradiště.

Běh pro Paměť národa se koná v průběhu května na 12 místech po celé České republice. Každý účastník si může vybrat konkrétní příběh nebo skupinu lidí, kteří ve 20. století bojovali za svobodu a demokracii, a Běžet za… na svém startovním čísle. Výtěžek ze startovného poputuje na další natáčení příběhů pamětníků 20. století a rozšíření veřejně přístupné sbírky Paměť národa, kterou organizátoři budují ve spolupráci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů.