Šimon napodobí svého bratra Adama, který byl králem v roce 2009 a letos byl jako osmnáctiletý legrútem, členem královské družiny.

„Příští král, Šimon Pešl, mohli bychom s nadsázkou říct, že je to malý velký muž, neboť je postavou menší, ale duchem velká osobnost. Človíček, který je velmi komunikativní, líbí se mu folklor a má velkou radost ze života. Je hrozně veselý a velice příjemný společník i v tom svém věku deseti let," řekl starosta Vlčnova Jan Pijáček.

Pešlovi podle něj mají k lidové kultuře vřelý vztah, například vlastní viniční búdu, která patřila malíři Jožovi Uprkovi.

„Je tam starodávný lis podepsaný Jožou Uprkou, to je svým způsobem určitá symbolika. Joža Uprka nás i sebe proslavil obrazem Jízda králů, rodina Pešlova vlastní objekt, který vlastnil on," dodal starosta.

Slavnostní průvod, kterým jízda králů vyvrcholí, bude mít jednu zvláštnost. „Maminka si přeje, aby král a jeho pobočníci jeli na koních ozdobených pentlemi jako na obraze u Uprky," doplnil Jan Pijáček. Obvykle bývají koně zdobeni krepovými růžemi.

Maminka krále Olga Pešlová bere volbu legrútů, kteří si vybrali Šimona za krále, jako poctu. „Ptali se nás průběžně celý rok a syn vždycky říkal, že chce být králem," řekla Olga Pešlová. Se starostmi, které slavnost přináší, si hlavu neláme.

„Už jsme na to připraveni. Máme perfektní partu lidí, kteří nám pomáhají," připomněla maminka rok 2009, kdy byl králem starší syn Adam. Šimona baví fotbal a hraje na flétnu, nyní ho čeká výuka jízdy na koni.

„Sám na něm ještě nejezdil, budeme trénovat," dodala Olga Pešlová. Šimon se také bude muset připravit na to, že při Jízdě králů stráví den s růží v ústech.

„Rád mluví, ale bude to muset zvládnout," doplnila s úsměvem maminka. Jízda králů ve Vlčnově se koná 27. až 29. května příštího roku. Nový král převezme „úřad" od Ondřeje Mikulce, který jel Jízdu králů letos.

Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v zemi. Pochází zřejmě už z pohanských dob. Chlapci spolu soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad.

Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži. Jízda králů je od listopadu roku 2011 zapsaná na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Kromě Vlčnova se jezdí i na dalších třech místech Slovácka – v Kunovicích, Hluku a Skoronicích. Příští rok se kromě vlčnovské, která se jako jediná koná každoročně, pojede i v Kunovicích (20. až 22. května). Jméno krále bude podle starostky Kunovic Ivany Majíčkové odtajněno až na velikonoční zábavě.