Akci uváděl televizní moderátor, novinář a vysokoškolský pedagog Václav Moravec, jeden z iniciátorů vzniku žezla.

Insignie znázorňuje zeměkouli spočívající na konečcích lidské ruky, přičemž každý její prst symbolizuje jednu z pěti kateder FSV UK, celá ruka pak skutečnost, že díky oborové spolupráci nabízí fakulta studentům pohled na lidskou společnost jako na dlani.

Instalace pamětní desky  generála Františka Bogataje na Základní školu v Ostrožské Lhotě.
Ve škole se ukrýval výsadkář Bogataj. Připomínat ho bude bronzová deska

„Žezlo je z postříbřeného hliníku a pozlaceného bronzu, zeměkoule pak z polodrahokamu Lapis lazuli. Pětici kořenů doplňuje pětice polodrahokamů opál. Na úchopu je vyobrazené heslo Cognitio et Humanitas (Vědomost a lidskost). Nechybí na něm podpis Milana Petruska, který tu fakultu po revoluci založil a na jehož památku jsem žezlo vytvořil,“ řekl Deníku Otmar Oliva, v jehož velehradském ateliéru žezlo vznikalo.

K odlití několika jeho částí došlo v popovické firmě Přesné odlitky bratrů Silvestra a Antonína Dědkových i v tupeské slévárně společnosti ALUCAST Jarmila Cilečka.

Žezlo pro Fakultu sociálních věd UK odlévali na Slovácku
Žezlo pro nejmladší fakultu Univerzity Karlovy odlévali na Slovácku

Vznik nového žezla před více než dvaceti lety ohlásil tehdejší děkan fakulty prof. Miloslav Petrusek.

Podpořila jej sbírka mezi studenty a pedagogy FSV pod heslem „Přísahejme na vlastní!“.

Ta vynesla více než 600 tisíc korun. Od založení FSV UK v roce 1990 dodnes studenti skládali imatrikulační slib a promoční přísahu na žezlo zapůjčené od Filozofické fakulty UK.

Premiérově budou přísahat na nové žezlo už koncem března. Zájemci budou moct insignie spatřit na jejich výstavě ve dnech 19. až 31. ledna v Křížové chodbě Karolina v Praze.

Ke zhlédnutí tam bude nejen nové žezlo, ale i nový talár.

Součástí výstavy jsou také fotografie dokumentující tvorbu žezla.

„Talár pro FSV UK je výjimečný tím, že se nejedná o repliku, ale o zcela unikátní návrh, který vznikal ve spolupráci s členy fakulty a tvůrcem žezla, mistrem Olivou,“ informuje vedení FSV UK na svém webu.

Otmar Oliva pracuje na žezle pro Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy.
Otmar Oliva pracuje na žezle pro Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy