Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přípravy na jízdu králů v Kunovicích vrcholí

Kunovice – Na začátku posledního lednového týdne začínaly a už mají hotovo. Kdo a co? No přece kunovské tetičky – jak se v Kunovicích trochu důvěrně a přátelsky říká zdejším seniorkám – už mají hotové všechny růžičky, poupátka, třepení i věnce a další ozdobné doplňky, kterými budou vyzdobeni koně, na nichž vyjede 23. května při jízdě králů v Kunovicích zdejší král se svou družinou.

10.3.2010
SDÍLEJ:

Kunovské tetičky dokončily v těchto dnech výrobu papírových krepových růží pro jízdu králů.Foto: Zdeněk Kučera

V pondělí 8. března dokončily tetičky poslední soupravy kvítek a věnců, všechno zabalily do krabic a už se bude čekat až do května. Jezdci i samotný král se musejí mezi­ tím seznámit s koňmi, naučit se či si aspoň připomenout jízdu na koni a velká sláva může začít. Málokdo si umí představit, kolik práce šikovných rukou tetiček je zapotřebí, než se může kůň začít strojit. Na jednoho koně je zapotřebí udělat více než 1600 papírových květů, jejichž tvary a podoba jsou dané, to není lecjaké pouťové zboží! Dlouholetý organizátor zdejších jízd králů Milan Stašek ten problém vysvětluje: „Při zdobení koní vycházíme z původních tradic a dalo nám hodně práce dohledat dokumentaci, která mapuje, jak nazdobení koně v minulém století vypadali, čím byli opentlení a jakou podobu měly jednotlivé prvky. Vzhledem k tomu, že v Kunovicích byla tato tradice přerušena, musíme na dochovaných fotografiích rozlišovat, co bylo skutečně tradiční a objevovalo se na koních pravidelně a co bylo třeba jen dobovým „vylepšením“, jež nemělo s tradicí nic společného.

Kunovské tetičky se scházely ve všední dny odpoledne v budově kulturního zařízení Pálenice, kde měly vyhrazenu pro svou práci klubovnu. Při práci si zazpívaly, probraly novinky z domova blízkého i vzdáleného a dokonce i ze světa. „Nebylo snadné připravit zdobení na osmadvacet koní, to už je nějaká hromada materiálu, to je nějakého stříhání, rolování, vázání a motání. Je to skutečně pořádný kus práce. Někdy se nás sešlo víc, někdy míň, ale podstatné je, že máme všechno hotové a nachystané,“ říká Anna Kolůchová, která společně se Zdeňkou Schneiderovou splétala z jednotlivých květů věnce, jež budou koně obepínat po bocích a přes hřbety. Kompletaci zdobení pro jednotlivé koně měla na starosti Božena Stašková. „Provianťáka při těchhle růžičkových manévrech dělala Ludmila Turčínková,“ s lehkým úsměvem doplňuje Milan Stašek, „tetičky tu sedávaly prakticky půl dne a to už člověk něčím k zakousnutí a zapití nepohrdne.“

O tom, že kunovské tetičky jsou seniorkami třetího tisíciletí, svědčí mimo jiné i to, že si o své práci vedou přesnou statistiku. Od 25. ledna, kdy začaly dělat růžičky, do 8. března, kdy končily s pracemi, odpracovaly celkem 2700 hodin, udělaly na 56 000 růží a dalších kvítků z krepového papíru (na jednoho koně jich je zapotřebí 1620 a pojede celkem 28 koní), „strýčkové“ Turčínek a Zajíc nastříhali na 44 000 drátků potřebných na vázání květů, na výrobu ozdobných třásní se spotřebovalo více než 1800 metrů na malé kousky nastříhané bužírky, která nahradila dříve používanou režnou slámu.

Na pondělní „aldamáš“ přišla tetičky pozdravit a kytičkou pro každou z nich poděkovat místostarostka Ivana Majíčková a o chvíli později dorazil i budoucí kunovský král Adam Joura se svou rodinou. Poděkovali tetičkám za jejich práci a dovezli pohoštění, aby byl aldamáš skutečným aldamášem. Na Pálenici bylo opět veselo a poslední růžičky pomalu mizely v krabicích. Je hotovo, ale kolik práce ještě čeká, než koně vyjedou a v ulicích se ozve: „Hýlom, hýlom!“

Zdeněk Kučera

Čtěte také:

Seniorky z Kunovic dokončily výrobu 56 tisíc papírových růží

10.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
1. FC Slovácko. Ilustrační foto

Slovácko veze z Julisky bod. Trefil se Zajíc

Ilustrační foto
13

Podívejte se, jak pracovali poslanci, kteří se ucházejí o vaši přízeň

Podpisy obyvatel nepomohly, jednosměrka v Mařaticích se nemění

Sesbírali téměř sedmdesát podpisů a odnesli je na hradišťskou radnici s vírou, že úředníci vyslyší jejich argumenty a změní směr jednosměrky v části ulice Družstevní. Jenže narazili. Město trvá na svém, zákazová značka se přesouvat nebude.

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Herci odkrývají ve Slováckém deníku své soukromí. Tentokrát Pavlína Hejcmanová

Seriál uherskohradišťských herců “Kde domov tvůj? Slovácké divadlo!”, kterým divadelníci návštěvníkům připomínají možnost pořídit si předplatné na příští rok, pokračuje i zítra. Na stránkách Slováckého deníku se tentokrát představí herečka Pavlína Hejcmanová a čtenářům dovolí nahlédnout do jinak velmi střeženého soukromí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení