V těchto dnech skončilo ověřování podnětů koordinátory projektu. „Původně lidé stanovili asi dvaadvacet problémů, které město sužují. Z nich jsme vybrali deset prioritních,“ vysvětlil místostarosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

Mezi podněty obyvatel města se objevovala doporučení na pokračování v rekonstrukci mateřských a základních škol, zamezení úbytku zeleně, řešení situace kolem chátrající věznice, budoucnost Slováckého divadla, budování nových sportovišť, oprava objektu bývalé jezuitské koleje (dnes Dům služeb), péče o veřejná prostranství a další.

Ze stěžejních deseti témat zástupci města doposud ověřili šest. Jednalo se o budování nových sportovišť, pokračování v rekonstrukci základních škol, účinné zamezení úbytku zelených ploch, řešení situace kolem věznice, otázky vandalismu a doprava v centru města. „Těmto tématům se budeme během letošního roku věnovat a hledat řešení. Výsledky pak předložíme na dalším společném setkání s občany města, které se uskuteční v závěru letošního roku,“ vysvětlil místostarosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

Někteří účastníci posledního fóra se domnívají, že v některých pojmenovaných problémech by měla radnice postupovat efektivněji. „S věznicí se neděje vůbec nic, jen se o ní stále mluví. Také zeleň nám ubývá před očima a nemám pocit, že by vznikaly nové zelené plochy,“ nešetří kritikou hradišťák Václav Lužný.

Zástupce odboru životního prostředí Městského úřadu Uherské Hradiště Květoslav Fryšták mu ale ve svém vyjádření oponuje. „Novou zeleň jsme před nedávnem vysázeli například na ploše mezi Sady a sídlištěm Východ a dalších částech města,“ poznamenal Fryšták. Nová zelená plocha vzniká také v areálu bývalých kasáren, na Zeleném náměstí. Stromy přibyly i na Moravním nábřeží a Moravním náměstí, rozsáhlá výsadba se v dohlednu chystá v lokalitě Rochus.

Z problémů, pojmenovaných minulými fóry, zástupci města intenzívně pracují na výstavbě nových parkovacích ploch (vznikly nebo vznikají například u kruhového objezdu v blízkosti zimního stadionu nebo na sídlišti Na Rybníku) nebo rekonstrukci základních škol (například Základní škola Sportovní) a další. Celkem sto alejových stromů se nově objevilo v ulici J.E Purkyně Purkyně, Za Alejí, na sídlišti Štěpnice a u Obchodní akademie. (kO)