Lidé si totiž mohou vybrat, koho si sami představují ve vedení státu. Ve svých čtyřiaosmdesáti letech zažil František Vykouřil několik hlav republiky. Gustava Husáka například příliš jako prezidenta nevnímal stejně jako mnoho jiných lidí. „Byla to nastrčená figurka, všechno řídil Sovětský svaz," vzpomíná klient domova důchodců v Buchlovicích. Naopak jeho následovníka, Václava Havla, považoval za seriózní hlavu státu. Sympatické mu bylo především to, že se dokázal soustředit na státnické otázky a nemstil se za to, co ve svém životě prožil. Tento názor sdílí také Vlastimila Dresslerová.

„Byl to skvělý člověk i prezident," poznamenává na jeho účet devadesátiletá žena. Stejně tak si oba váží současného dosluhujícího Václava Klause. „Je to vzdělaný člověk na svém místě. Má své názory, které dokáže prosadit a umí obhájit kritiku," myslí si František Vykouřil. Také on působil v politice, i když jen na komunální úrovni, jako starosta Telnice u Brna. V první přímé volbě prezidenta dal svůj hlas Miloši Zemanovi.

„Souhlasím totiž s tím, co řekl Václav Klaus. Prezident byl měl být z České republiky, měl by znát mentalitu lidí, jejich zvyky a měl by k nim mít blízko," citoval Václava Klause. Tyto předpoklady podle něj splňuje právě Miloš Zeman. U Karla Schwarzenberga mu vadí jeho výslovnost, vystupování i to pospávání na zasedáních.

„Nejevil moc zájem o dění v republice. V zahraničí mu fandí, ale myslím si, že pro ně je to taková vzpomínka na minulé časy," přemýšlí nahlas František Vykouřil. Vlastimila Dresslerová doplňuje jeho slova ještě o své výtky. „Panu Schwarzenbergovi nerozumím. Když mluví, musím se hodně soustředit. Je už příliš starý," připomíná klientka domova důchodců s tím, že i ona volila Miloše Zemana. Oba se také shodují na přínosu přímé volby prezidenta. „Podle mě by se tak mělo volil i do místních samospráv. Zvlášť lidé v menších obcích se navzájem znají, takže vědí, koho si do vedení obce dosazují," uzavírá senior.