Zatímco čtyřiašedesátiletý Milan Zámečník z Moravského Lieskového vyšlápne na horu za dvě hodiny, o šest let mladšímu Karlu Bobčíkovi trvá tůra z Dolního Němčí, na druhé straně hranice, zhruba o šedesát minut déle. A podobně tomu bylo i ve čtvrtek 31. silvestra 2015.

„Je tomu už pár let, co na toto silvestrovské setkání vyrážím. Dnes jsem vystartoval v devět, no a vidíte, je poledne a já už jsem tady," usmívá se Karel Bobčík, a přitom vůbec nevypadá, že by jej pochod příliš unavil.

To Milan Zámečník, je pamětníkem všech silvestrovských javořinských setkání a podle svých slov nevynechal od roku 1992 ani jediné.

„Vzpomínám si, jak jsem před deseti lety šel sem na Javořinu se svým otcem. Napadlo tehdy metr prašanu a setkání proto odvolali. Můj pětaosmdesátiletý otec mi ale řekl, že pro nás přece výšlap odvolat nemůžou, a tak jsme šli," vzpomínal Milan Zámečník u Holubyho chaty s tím, že by v tatínkových stopách chtěl jít ještě alespoň 22 roků.

23. Setkání na nejvyšší bělokarpatské kótě si 31. prosince nenechaly ujít tisíce lidí, kteří tam mířili ze slovenské i moravské strany už od dopoledních hodin. Neodradil je ani velmi studený vítr a teplota, která klesla k mínus šesti stupňům celsia.

Davy se tlačily do Holubyho chaty, aby se občerstvily a kapku ohřály před chladem, venku na rožni opékali býka a po letech otevřel své dveře také Krb, kde u plápolajících plamenů voněla kapustnica i svařené víno.

Úderem třinácté hodiny se pak u kamene bratrství sousedících národů na hřebeni sešlo zhruba tisíc příchozích. Ty přivítal Martin Beňatinský, starosta Lubiny, kam katastrálně vrchol Velké Javořiny patří.

„Bratrské porozumění mezi národy, jako jsou ty naše, je příkladem nejen pro Evropu, v době, kdy se svět nachází na pokraji krize. Jsme jedineční a osobně jsem velmi hrdý, že patřím k národu, který ví jak se má chovat ke svému sousedovi i k dalším," prohlásil starosta Lubiny.

Jeho slova doplnil i radní Zlínského kraje za kulturu Ladislav Kryštof.

„Je to nádherná tradice a já věřím, že se tady naše národy budou setkávat i za dalších sedmdesát let," poznamenal radní.Poté zazpíval mužský pěvecký sbor z Kunovic s přítomnými obě národní hymny a organizátoři zapálili vatru přátelství.

S transparentem Chceme zpátky československou republiku se na setkání prezentoval také Československý federální výbor z. s., jehož cílem je přispívat ke vzájemnému sbližování Čechů a Slováků i hledat a prosazovat možnosti jejich společného státu.

Spoluzakladatelem novodobých silvestrovských setkání na Velké Javořině, jež měly původně vyjadřovat nesouhlas s rozdělením společného státu, byl i někdejší federální ministr životního prostředí Josef Vavroušek.

Ten však i s dcerou Petrou v roce 1995 zahynul pod lavinou ve Vysokých Tatrách. Jeho přátelé na Velké Javořině před lety vybudovali památeční mohylu. Tu každým rokem obnovují účastníci setkání z drobných kamenů.