„V oblasti bezpečnosti v obci bychom spíš potřebovali vhodnější chodníky pro děti docházející do školy a pak také posílit náš kamerový systém, který je zastaralý a nepokrývá všechna riziková místa. To jsou ale spíš investiční záležitosti," konstatoval místostarosta Strání Pavel Mimochodek. Stejnou potřebu pociťují také v sousední Březové. „Rádi bychom hlavně rozšířili náš stávající kamerový systém ještě alespoň o sedm kamer. Pokud by se dotace vztahovala na tohle, hned bychom do toho šli. I když sám vím, že ani kamery nejsou vše. Před více než rokem jsme měli natočený celý průběh jedné krádeže, ale do dnešního dne nevím, jestli to vůbec přispělo k odsouzení pachatelů," vyjádřil se starosta obce Březová Josef Trecha.

Vůbec žádný přínos nových dotací pro své potřeby nevidí ani ve Vápenicích či na Lopeníku. „U nás to nejspíš nevyužijeme. Co k nám zajíždí cizinci z příhraničí, ti jezdí většinou mimo oficiální přechody. V otázce nějakých místních pachatelů krádeží dřeva či zemědělských strojů většinou víme o koho jde, ale je to spíš o dokazování ze strany policie. O pořízení kamer jsme už přemýšleli, ale bohužel naše obec je natolik roztahaná, že by nejspíš ani to nemělo ten pravý efekt," sdělil starosta Vápenic Josef Kubáník, kterého doplnil první muž obce Lopeník. „My momentálně neplánujeme žádné projekty ke snížení kriminality. Hodně nám pomohla naše opatření jako je vyhláška omezující podomní prodej. A také si u nás v obci všichni hodně všímáme okolí a běžně se vzájemně voláme k podezřelým situacím. Možná pokud by se vyskytla možnost pořízení kamer, zvažovali bychom," konstatoval starosta Lopeníku Antonín Dulínek.

Ministerstvo vnitra v těchto dnech vyhlásilo druhé kolo Programu prevence kriminality na rok 2014, v rámci nějž mohou obce do 18. června prostřednictvím krajských úřadů žádat o dotace na neinvestiční projekty. Ty mohou být zaměřeny na snižování kriminality, omezení kriminálně rizikových jevů či příležitostí k páchání trestné činnosti, nebo naopak na zvyšování rizika pro pachatele, že bude dopaden.

„V rámci této výzvy mohou obce žádat o dotace pouze na neinvestiční projekty, mezi něž nepatří pořízení kamerových systémů či měřičů rychlosti. Jednotlivé obce se musí na projektu podílet alespoň deseti procenty, o zbývajících devadesát mohou žádat stát," vysvětlila pravidla programu mluvčí Krajského úřadu ve Zlíně Gabriela Sýkorová Dvorníková. Obce tak podle ní mohou žádat o příspěvky například na azylová zařízení, poradenská centra, evidence jízdních kol či pro profesní přípravu strážníků a policistů.

Na vhodné dotační tituly, které by opravdu pokryly potřeby příhraničních obcí Uherskohradišťska, si tak nejspíš jejich představitelé budou muset ještě nějaký čas počkat. Přitom právě ony se před lety potýkaly v souvislosti s otevřením hranic se zvýšenou kriminalitou. „Po otevření státních hranic se trestná činnost v těchto obcích opravdu navýšila. Postupem času se ale situace stabilizovala a policie zaznamenává pouze mírné výkyvy. Převládá tam spíš majetková trestná činnost, dopravní přestupky a přestupky proti občanskému soužití. Pro posílení bezpečnostní situace byla otevřená policejní stanice ve Strání, která zde již nějakou dobu funguje," sdělila mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová. A i policisté mají svá doporučení, co by příhraničním obcím do budoucna mohlo v boji s protiprávním jednáním pomoci. „Obce si samozřejmě o svých investicích rozhodují sami, ale co nás napadá obecně za doporučení, jsou pořízení kamerových systémů či měřičů rychlostí," doplnila Milena Šabatová.