Alespoň části Slovácka se však změna systému a následná ztráta či snížení dávek příliš nedotkly. Přesto by lidé bonusem do svého rodinného rozpočtu nepohrdli. Potvrzuje to průzkum redaktora Slováckého deníku v ulicích Uherského Hradiště.

„Mám doma dvě děti. Patnáctiletého syna a třináctiletou dceru. Od letoška už ale nemáme na příspěvky nárok, protože nesplňujeme zákonná pravidla. Každá koruna je samozřejmě dobrá, ale náš rozpočet těch pár stovek korun měsíčně příliš nezatíží,“ prozradila Jitka Zábojníková z Uherského Hradiště.

S ní souhlasí i Monika Martykánová z Uherského Brodu. Přídavky by se však podle ní i bohatším rodinám letos hodily.

„Všechno se zdražilo, ale platy úměrně nevzrostly. Lidé, kteří měli stanovený určitý rozpočet, jej tak musejí měnit. Je škoda, že přídavky na dítě řadě rodin odpadly. Mohly totiž alespoň pokrýt například poplatky u lékařů,“ míní Martykánová.

Právě kvůli zdražování a řadě reforem měli podle Petra Veleckého z Uherského Hradiště zákonodárci přídavky zachovat.

„Je to přesně tak. Reformy neměly být tak kruté. Alespoň příspěvky na děti tak mohly zůstat neměnné. Na druhou stranu je ale pravda, že dost rodin si v pohodě vystačí i bez nich,“ uvažoval Velecký.

Snížení či úplné ztrátě přídavků by se podle finančního poradce Milana Vychopně měli lidé přizpůsobit co nejrychleji. I pár set korun totiž podle něj hraje v měsíčním rozpočtu rodiny nezanedbatelnou roli.

„Čím dřív lidé s dětmi upraví svoje návyky a vezmou na vědomí díru v rodinném rozpočtu, tím lépe pro ně. Oproti úbytku peněz ale samozřejmě existují i cesty, kterými si lze přilepšit. To by ale měl každý prodiskutovat se svým poradcem. Někomu vyhovují různá spoření, jinému zase například investování do nějakého fondu,“ upozornil finanční poradce.