Podle zástupce ředitele uherskohradišťských hasičů Zdeňka Otrusiny právě v současném počasí extrémně snadno hoří i zdánlivě zelená tráva.

„Za posledních čtrnáct dní jsme hasili čtyři požáry související se sklizní. Dvakrát šlo o planý poplach, kdy jsme vyjížděli zbytečně,“ prozradil Otrusina.
Jako nejhorší chování lidí v čase sucha a silného větru označuje situace, kdy člověk od zapálené hromady odejde. Právě takový případ se stal před několik dny u Popovic.

„Dotyčný odešel od hromady zapálené slámy, přestože nedaleko bylo pole vzrostlého obilí. Bylo velkým štěstí, že nás lidé zavolali včas a oheň nezapálil pole,“ poznamenal Otrusina. Nezodpovědný zemědělec měl nakonec velké štěstí. Nemusel platit zničené obilí, ale jen tisícikorunovou pokutu.
Nezvyklý případ řešili hasiči i v pondělí po požáru balíku slámy v Bánově. Dlouho nemohli zjistit, proč balík volně položený vedle auta začal hořet. Teprve záznam z průmyslové kamery pomohl záhadu rozluštit. Balík se totiž převalil při přepravě na rozžhavený výfuk auta a doutnající sláma se rozhořela. Komlikace byla v tom, že až za dvě hodiny, kdy už ležela složená na zemi a řidič byl pryč.

Zemědělci však mají největší strach z dětských her a žhářů. „Co se týká stohů, máme připravenu cisternu s vodou a hasicí přístroje. Jinak se však můžeme bránit jen tím, že pole a stohy hlídáme,“ poznamenal předseda zemědělské společnosti Dolňácko Hluk Jaromír Šácha.