V šestnácti sklepích, jejichž dveře byly otevřeny dokořán, se mohli vínomilci dotknout sklenice s vínem, dopřávat si jeho doušky, komunikovat bez zábran s jednadvaceti místními vinaři, kteří jim nabídli k ochutnání 200 vzorků vín, ale také zažívat hřejivý vjem dobré nálady, rozlévajících se jejich těly.

U stolů s lavičkami v Hubáčkově uličce, která nese název po svém zakladateli Stanislavu Hubáčkovi a symbolizuje ji vinařský lis z 18. století, boží muka se soškou sv. Urbana či pergola, se mohli ctitelé vína při jeho ochutnávání zaposlouchat do tónů slováckých písniček v podání cimbálovky Stanislava Gabriela, ale i kudlovického  mužského a ženského sboru.

Letošnímu velebení 200 vzorků bílých, červených a rosé vín, které návštěvníci mohli ochutnávat, přišel požehnat buchlovický a zlechovský farář Rudolf Chmelař. „Žehnám v tuto chvíli nejenom všem těm, kteří přišli na tuto krásnou akci, žehnám vínu, které budou pít, žehnám radosti srdce i ducha, žehnám budoucímu ročníku 2019, aby byl pro vinaře, dobrý, krásný a ušlechtilý,“ řekl buchlovický kněz.

Den dětí v Uherském Hradišti, 31.5.2019
Impozantní Den dětí přilákal na náměstí v Hradišti 2500 lidí

Nosnými odrůdami deseti ročníků otevřených sklepů byly přednášky Zdeňka Habrovanského, vedoucího Šlechtitelské stanice vinařské Polešovice o odrůdách vína. Kupříkladu Ryzlinku rýnském, Rulandském šedém, Tramínu červeném, Hibernalu, klaretu či Muškátu moravském. Jeho sobotní přednáška byla o zrání vína v sudech barrique, na jejichž výrobu se používá kupříkladu dub zimní, letní a bílý americký.

„Pravidelně jsou na akci oceňování vinaři, kteří se zasloužili o rozvoj a propagaci vinařství,“ sdělil František Hrňa, jeden z vinařů v Hubáčkově ulici. Spolu s Miloslavem Hrdým stáli u zrodu ocenění s názvem Posel sv. Urbana. To bylo kupříkladu uděleno vinařskému nestorovi Václavu Křivánkovi, velehradskému vinaři Vojtěchu Lužovi a kudlovickému Eduardovi Pížovi. Od roku 2010 do 2013 byly udělovány tituly Vinař roku.  

Po tříleté odmlce převzal loni od vinařů ocenění projektant sklepů Vítězslav Gazdoš. Letos se pocty Posel sv. Urbana, stylové zástěry s emblémem Kudlovického vinného žlebu, bezedné sklenice s právem doživotní bezplatné konzumace vína u majitelů sklepů v Hubáčkově ulici, dostalo Zdeňku Habrovanskému, jednateli Šlechtitelské stanice vinařské Polešovice.

„Pro mě je ocenění od kudlovických vinařů, které mám rád, pohlazením a balzámem na duši. S potěšením přijímám jejich pozvání na tuto akci a je pro mě radostí, když jim každý rok mohu o víně, vždy na jiné téma něco povědět,“ tetelil se blahem Zdeněk Habrovanský.

OTEVŘENÉ SKLEPY. Vůně vína se linula z patnácti otevřených sklípků v Polešovicích.
Patnáct sklepů polešovických vinařů bylo otevřeno dokořán