Pavel Trubačík, předseda salašského mykologického klubu, hned na úvod akce prozradil, že 13. dubna se mohl Stanislav Odstrčilík pochlubit letos prvním nalezeným hřibem pravákem. „O den později, 14. dubna, našel v chřibských lesích jeho bratr druhého praváka. Toho třetího donesl v sobotu 21, dubna milovník a fotograf hub Milan Němčický,“ neskrýval radost šéf salašského mykologického klubu.

Tanečníky Pentle doprovodily dvě cimbálovky, mladé a starší generace, o nichž se dá nadneseně říci, že v Boršicích funguje jakýsi cimbálový orchestr.
Folklorní soubor Pentla oslavil pětatřicetiny písněmi a tanci

Prozradil, že ve dnech 28. a 29. září uspořádá Mykologický klub Salaš již 17. ročník výstavy hub jedlých, nejedlých i jedovatých. Na té loňské výstavě, kterou navštívil i hejtman Zlínského kraje Radim Hladiš, bylo k vidění 259 druhů jedlých, nejedlých a jedovatých hub, květů lesa. Přišlo se na ně podívat třináct stovek lidí z různých koutů Česka.

Velkolepá oslavy matičky Země se konala v KOVOZOO Staré Město už popatnácté.
V Kovozoo Staré Město oslavili Den Země křtem hrocha jménem Hugo

„S ohledem na loňské suché počasí jsme se velice obávali, že na výstavu nenasbíráme ani 150 druhů hub, ale nakonec jich na výstavě bylo o sto deset více, než jsme si přáli. Nejvzácnějším exponátem byla na výstavě muchomůrka Vittadiniho,“ svěřil se přední český mykolog a lektor České mykologické společnosti Jan Wipler z Hradce Králové, člen Mykologického spolku Broumov.

AŤ ROSTOU! Mykologové odemkli klíčem horu a popřáli jí, aby jim dala hojnou úrodu hub.AŤ ROSTOU! Mykologové odemkli klíčem horu a popřáli jí, aby jim dala hojnou úrodu hub.Zdroj: Milan Němčický

„Mykologové si přejí, aby letos v lesích Chřibů nevládla tak velice mizerná houbařská sezona, jaká tu byla loni. Horko, sucho a větrno ať nepřeje zálibě nás mykologů, řekla Alena Filípková, znalkyně houbařských poměrů v Chřibech a dlouholetá předsedkyně Mykologického klubu Salaš.

Hora byla symbolickým klíčem po vzoru vodáků odemčena, ale zpečetit tento slavnostní akt ještě musela salašská slivovice. Tou si po štamprličce připili hlavně na zdar letošní houbařské sezony všichni účastníci odemykání hory.