Po čtyřech měsících od chvíle, kdy se těžká technika zakousla do nestabilního úbočí, se svah podařilo zafixovat pilotovými stěnami a vybudovat prostorný vjezd do vesnice. Bez nutnosti přesunu se dokonce podařilo vkusně zakomponovat do stavby silnice vyřezávaný historický kříž z druhé poloviny 19. století. Navíc byla stavba za 20 milionů korun téměř hotová v mnohaměsíčním předstihu.

Klidnější spaní tak od té doby mají jednasedmdesátiletá Eliška Kučerová a o jedenáct let starší Dalibor Veselý, kteří bydlí v usedlosti pod silnicí, kam se přistěhovali v roce 2003.

„Už tehdy svah ujížděl. Konečně se s tím něco udělalo,“ řekla Deníku Eliška Kučerová.

Myslivecký spolek Svárov-Zlámanec.
Není to o tom, že myslivec něco uloví a nacpe to doma do mrazáku

Přiznala také, jaké mívala noční můry z toho, že jim na střeše skončí nějaké auto, pod nímž se utrhne ujíždějící krajnice. To už nyní nehrozí. Svah je nyní podle starosty pod dozorem specialistů.

„Ti se starají o geodetická měření a mají v plánu ho dlouhodobě monitorovat, aby měli jistotu, že se posun úbočí zastavil,“ dodal Jiří Chmela.

Zajímavostí v případě proměny 191 metrů dlouhého úseku důležité přístupové komunikace do Zlámance je to, že její úpravy těsně minuly jednu z nejstarších pamětihodností obce z roku 1874.

Tou je od roku 1958 kulturně chráněná památka, kříž pokrytý vyřezávanými reliéfy, jenž vznikl podle knihy Antonína Václavíka s názvem Luhačovské Zálesí. Podle obecní kroniky se jedná o jeden z posledních příkladů dřevěných křížů vyřezávaných na masivním trámu s malovaným plechovým tělem Krista z rukou místního lidového řezbáře.

„Podařilo se nám ho zakomponovat do stavby a tudíž se s ním vůbec nemuselo hýbat, ani jej nikam přesouvat,“ doplnil starosta Zlámance.