„Do prohlídkové trasy by měl být taneční sál opět zapojen v příštím roce. Vzhledem k tomu, že pořádáme jubilejní ročník Buchlovských nocí s černou paní, zpřístupnili jsme ho pouze na tuto akci," informoval kastelán Buchlova Rostislav Jošek.

Do tanečního sálu vstupovali návštěvníci v hodinu slavného bálu. „Krásnou Alžbětu dnes pan Jiří za manželku pojme a jeho svatební dar, každého dojme. Své krásné choti, coby svatební dar, dal postavit v roce 1602 okázalý taneční sál," okomentovala průvodkyně Víta Rybová z Uherského Hradiště svatební bál v tanečním sále, v němž pan Jiří pojal za manželku krásnou Alžbětu a protančil tam s ní i hosty celou noc.

A pak už se každých patnáct minut až do půlnoci vydávaly skupiny návštěvníků s doprovodem poznávat historii v jedenácti hradních komnatách z netradičního pohledu pověstí i skutečných příběhů. „Pro desátý ročník nocí s černou paní jsme připravili zbrusu nový scénář, který už nikdy nebude použit. Premiéru má letos mučírna pana kastelána na třetím nádvoří," řekla s pousmáním Libuše Mikulová, správkyně hradního depozitáře.

Od smíchu tam měl daleko obviněný, který byl před rozsudkem podroben útrpnému právu, a to krutému mučení, natahováním na skřipci. „Ten jsme zhotovili pro letošní noci s černou paní s bratrem. Dnes jsem u něj za kata, zítra budu při večeři ve velkém rytířském sále za hradního šaška," svěřil se kastelán Buchlova u propracovaného skřipce, zhotoveného podle tereziánského kodexu.

Proslulým strašidlem hradu byla od pradávna černá buchlovská černá paní, oděná do černých šatů a s tváří zahalenou černým závojem. Černá paní prý věštila na hradě smrt. V novodobé historii byl hrad po každém jejím zjevení vyloupen. Role vysoké a štíhlé černé paní se už druhým rokem zhostila Michaela Kadlecová z Buchlovic, členka HB Collegia.

Stovky návštěvníků prožívaly osudy vznešených obyvatel Buchlova, které písmáci zachytili ve svých pověstech a příbězích. Poté, co po prohlídce pevnost opustily, nebo na ni teprve přicházely, si na prvním hradním nádvoří nenechaly ujít dvacetiminutovou ohnivou show v podání společenstva meče a ohně Novus Origo z Polné u Jihlavy.

„Buchlovské noci s černou paní vždycky stojí zato. Letos jsme se této akce zúčastnili posedmé. Byl to pro nás zážitek, vstoupit po mnoha letech do tanečního sálu. Snad se nám v příštím roce ukáže v plné kráse," popsali své pocity z noční akce na Buchlově.