Do městyse, stuleného pod hradem Buchlovem, se sjelo 150 krojovaných zpěváků a zpěvaček z různých koutů Česka a Slovenska, 21 sekáčů a pět sekáček v krojích, vybavených kosami různých délek. Zdaleka neplatilo, že soutěžní sečení trávy kosou je práce jenom pro muže. Zvládly to hravě i ženy. Lidé, kteří s kosami pracovali, si pochvalovali také vliv na svoje zdraví.

„Vždyť ruční kosení je svého druhu fyzioterapeutické cvičení, které vám může doporučit i doktor při pohybových potížích,“ nechal se slyšet soutěžící František Šmolík.

A kdo si v soutěži o Nejlepšího sekáče a sekáčku Slovácka odnesl z buchlovického parku keramickou soušku sekáče a sekáčky, diplom a demižonek vína?

„Porotci se mně svěřili, že bylo docela složité rozhodnout, komu z jednadvaceti sekáčů-mužů a pěti ženských sekáček přiřknout první tři místa. Byl to pro ně docela tvrdý oříšek,“ potvrdil Jiří Raštica, moderátor akce a předseda Folklorního studia Buchlovice.

S pousmáním dodal, že o prvenství v kosecké soutěži bojoval, seč mohl, ale na stupně vítězů se nedostal. „Na vítězství asi nemám ten patřičný věk,“ řekl s pousmáním Jiří Raštica, jeden z organizátorů a moderátor Koseckých písní.

Mezi pěti finalisty v kategorii mužů si nejlépe vedl František Šmolík z Radošic u Plzně, který byl několik let v buchlovické zámecké zahradě lektorem Školy sečení. Hrdě oznámil, že prvenství v soutěži si vysekl v letech 2004 až 2006, pak v letech 2011 až 2013 a posedmé to bylo při letošním sekáčském klání.

Druhé místo patřilo Miroslavu Šobrovi ze Strakonic, vítězi z let 2018 a 2019. Porotci u něj při kosení ocenili, stejně jako v předcházejících letech, netradiční sekáčskou estetiku pohybu. Třetí místo vybojoval Miroslav Žák ze Zlámance.

Kategorii žen opanovala sekáčka Hana Vomáčková z Chválenic na Plzeňsku. Druhé místo Marie Krejčová ze Strakonic a třetí Jana Lesáková z Javornice.

„Před šesti lety jsem se seznámila s partou sekáčů ze západních Čech, s nimiž jezdím na takzvané Cimburovo sečení, které se koná ob rok v rámci Putimských slavností. Na akci Kosecké písně v Buchlovicích jsem letos soutěžila potřetí,“ svěřila se Hana Vomáčková.

Na louce v zámecké zahradě si v minulých letech vybojovala druhé místo. O poslední květnové neděli se radovala spolu s vítězem v mužské kategorii Františkem Šmolíkem z demižonku vína, diplomu a keramické sekáčské sošky.