„Historicky první pouť v naší obci v roce 2011 byla velkou událostí v jejím společenském a kulturním životě, ale tehdy i oslavou 870 let od vzniku obce Břestek,“ zdůraznil jeho starosta Jindřich Krušina.

Stejně jako předcházející poutní slavnosti, byla i ta letošní zahájena krátce po 14. hodině procesím ke kapličce Panny Marii Sedmibolestné, nacházející se pod baldachýnem statných stoletých jasanů v Hlůšku za Břestkem, při cyklostezce do Buchlovic.

Při cestě k sakrální památce se poutníci zastavili u historické zvonice z roku 1888, aby jí po loňském omlazení požehnal buchlovický duchovní správce farnosti P. Rudolf Chmelař.

„Náklady na opravu zvonice činily 900 tisíc korun, ale půlmilionovou dotací je pokrylo Ministerstvo kultury ČR. Je dobře, že se na ministerstvu našly peníze i na záchranu lokální historické památky,“ radoval se první muž Břestku Jindřich Krušina.

Pořad Aj, ty svatý Rochus, daj nám vína trochu provázelo nad Hradištěm krásné a slunečné počasí.
Horké babí léto vytáhlo do skanzenu Rochus na 1500 lidí. Podívejte se

Břestečtí i přespolní pak zamířili k malebné kapli Panny Mari Sedmibolestné, u níž poutní bohoslužbu celebroval buchlovický farář P. Rudolf Chmelař. Ten v závěru mše požehnal zbrusu nové brožurce s názvem 10 let krojových poutí k Panně Marii Sedmibolestné, jejímž autorem je Břestečan Miroslav Netopil.

„Že se dnes slaví už desátá krojová pouť Panny Marie Sedmibolestné je velkou zásluhou břesteckého starosty Jindřicha Krušiny, jeho spolupracovníků, ale také díky spolupráci Břestku se slovenským Selcem. Mrzí mě, že se kvůli koronaviru nemohli pouti Selečtí zúčastnit. Od jejího založení jezdilo rok co rok na mariánské poutě do Břestku kolem padesáti poutníků, kteří Břesteckým pomáhali udržovat pouť živou,“ řekl Slováckému deníku po mši P. Rudolf Chmelař. Podotkl, že se v době covidu-19 doporučuje, aby akce včetně bohoslužeb byly pořádány kratší, že lidé budou radši.

Po mši svaté se poutníci přesunuli do centra vesnice s názvem Na prádle, v blízkosti zvonice z roku 1888. Tam se jim dostalo bohatého občerstvení a zdarma také nové publikace o krojových mariánských poutích v obci. Na prádle se pak konala pouťová veselice. K tanci, poslechu a dobré náladě vyhrávala Břesteckým i přespolním dechová hudba Buchlovjané a skupina LCR.