V ní se odehrává vpád Franků na Velkou Moravu, který začal roztržkou mezi syny vládce Franků. Oni se pohádají, trošku se pobijí, ale vládce je zastaví a směruje je k útoku na Velkou Moravu.

„Frankové na ni opravdu vytáhnou, bitvu s Velkomoravany, které se zúčastňuje jejich vládce Svatopluk, prohrají, byť v ní mají početní převahu. Frankové jsou po bitvě z velkomoravského hradiště vyháněni a s posměchem je vyprovázejí ženy s dětmi Velkomoravanů,“ velmi stručně okomentuje boj o hradiště Jaroslav Křivánek (32) z Modré, alias Svatopluk.

Kdyby Jaroslavovi v jeho dětství někdo řekl, že v roce 2005 bude jedním ze zakladatelů občanského sdružení Velkomoravané, ale i jeho jednatelem, asi by se tomu zasmál.

„Stejně jako snad každý kluk jsem se v těch letech toužil stát kosmonautem, popelářem, či rytířem, ale nic z toho se mi nesplnilo. Stejně jako každý z Velkomoravanů zastává regulérní občanské povolání, ani já nejsem vájimkou,“ přiznává s úsměvem Jaroslav.

Část výstroje a výzbroje si jako člen historické skupiny vyrobil sám, něco si objednal na zakázku u řemeslníků. Absolvoval různé školy šermu, zúčastňuje se pravidelných tréninků, v létě každý týden bojových akcí, při nichž není nouze o zranění.

„Při bojích a divadelních vystoupeních jsem několikrát upadl na sekeru či meč. Nikdy to ale nebylo nic vážného, pár stehů to vždycky napravilo. Při tréninku nebo boji každá rána bolí, i když zrovna nejde třeba o zlomeninu,“ dodává jednatel Velkomoravanů.

Nepokrytě dává najevo, že letošního ročníku festivalu Veligrad 2018 se zúčastnilo 150 bojovníků a dvě stovky členů historických skupin z Česka, Slovenska, Polska, Německa a Maďarska. Byli mezi nimi takzvaní trhovci s dobovými stánky, ženy, muži a děti v dobových kostýmech, kteří návštěvníky skanzenu zasvěcovali do tajů dobového života Velkomoravanů.