Toto samozvané území se rozprostírá v místní části Holýška a má nejen vládu, ale i samozvoleného pana prezidenta, místního rodáka Richarda Bilavčíka.

„Založit si vlastní území nás napadlo tak před třemi lety, ale pořádně jsme se do toho dali až tak rok a půl zpátky. Jsme sice svrchované území, ale oficiálně se tady o vše pořád stará obec,“ vysvětluje Bilavčík.

„Prezidentem jsem se také tak nějak zvolil já sám. Všichni mě prvně nazývali vedoucím a starostou, ale já jim říkal, že přece nemůžou být dva starostové v dědině. A tak se nakonec sžilo oslovení pane prezidente a říká mi tak právě i náš starosta,“ směje se Bilavčík, který navrhnul i vizuál znaku.

Na tom je zobrazeno zapadající slunce za třemi kopci - Baně, Holýška a Skalka, které se v části nachází a dva letící kalousi ušatí. Pozadí symbolu je modré na důkaz přátelství s Nedachlebicemi, které mají ve znaku taktéž modrou barvu.

Vytyčení lokality a křest cedule šampaňským proběhl na jaře letošního roku, u kterého nechyběl ani projev prezidenta Holýšek.

Česko-slovenské bonsajové dny v kostele sv. Ducha ve Starém Městě.
Bonsajové dny zaplnily chrám ve Starém Městě, podívejte se

„Průvodem se pak pokračovalo na náměstí, kde jsme vztyčili novou vlajku, jelikož nám tu starou sebral vítr. Taky nám k tomu zazpíval náš obecní sbor Nedachlebjanky. Celé to byla docela velká sláva,“ vzpomíná prezident Bilavčík.

Akce se spolu se starostou Nedachlebic Josefem Jandoušem účastnil také místní rodák plukovník a hlavní kaplan Armády České republiky Jaroslav Knichal, který vlajku slavnostně požehnal a popřál lidu, co zde bydlí, jen to dobré.

„Při zakládání nám šlo především o to, aby se měli sousedi kde scházet a popovídat si spolu. Proto pořádáme akce jako je stavění nebo kácení máje. Na náměstí se dají stoly, koupí se bečka, naše hospodyňky přinesou občerstvení a hoduje se. Organizujeme zde i promítání filmů jak pro dospělé, tak pro děti,“ říká Bilavčík a zároveň dodává, že jsou samozřejmě všechny tyto události přístupné všem občanům obce, nejen těm z Holýšek.

Nápad uvítali i starší obyvatelé, kteří se především i teď v době pandemie neměli na koho obrátit, a tak jsou rádi, že se opět mají kde scházet a nasávat trochu toho společenského života.

Ke svrchovanému území se samozřejmě vyjadřují i zbylí obyvatelé obce, kteří bydlí v jiných částech a do Holýšek nepatří. Podle prezidenta tak může jít o lehkou závist. „Taková ta zdravá rivalita tu však mezi částmi obce je už od dob fotbalových turnajů ulic, takže to není žádná novinka a bereme to všichni sportovně.“ Jsou však ulice, které se Holýškami inspirovaly a mají už svoji ceduli s názvem také vyvěšenou, avšak pouze papírovou.

Naopak velká podpora nechybí u starosty Josefa Jandouše.

„Já jsem jedině rád, že u nás něco takového funguje. Lidé se sejdou, pobaví se spolu. V této části teď nebyla ani žádná stížnost, takže já to jedině podporuju a nepřijde mi, že by se teď ostatní části cítily nějak méněcenné. Všichni to bereme s humorem,“ dodává Jandouš. 

Aneta Luksová