I přes nepřízeň počasí přišly na brodské Masarykovo náměstí prezidenta pozdravit asi tři stovky lidí. V úvodním slovu Miloš Zeman mimo jiné naznačil, že by Jiří Nesázal, který zasáhl proti střelci v restauraci Družba, mohl 28. října při předávání vyznamenání obdržet medaili za hrdinství.

„Nejsem v Uherském Brodě zdaleka poprvé. Přijel jsem k vám v minulosti při příležitostech špatných i dobrých. Setkal jsem se v minulosti jak s šéfy významných podniků, tak jsem navštívil vaše město, abych se poklonil památce osmi lidí, kteří zde byli zavražděni. I když nesmím nic naznačovat, věřím, že 28. října bude jeden z vašich spoluobčanů vyznamenán za hrdinství," prohlásila hlava republiky k přihlížejícím obyvatelům města.

Společně s ním na zastřešeném pódiu přivítal návštěvníky také hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

„My jsme lidé, kteří se umí postavit k práci, umí tvořit, jsou přátelští a pohostinní a v neposlední řadě si umí také život odlehčit nějakým tím žertem, protože ten chleba u nás máme přece jenom o trochu tvrdší než jinde," shrnul charakteristické rysy pro rodáky z jihovýchodní Moravy.

Jeden z nich, Broďan Miroslav Tenko, vysvětloval, proč je Miloš Zeman jeho oblíbencem.

„Na jeho vystoupení jsem dorazil vůbec poprvé, nicméně jsem jeho sympatizantem. Libí se mi, že mluví ze srdce obyčejným lidem, jako jsem já. Sice mu sem tam něco uletí, ale takový jsme všichni," poznamenal.

Pak se už rozhořela půlhodinová debata mezi obyvateli města a hlavou státu. Při ní padaly jak vážné dotazy, tak odlehčené otázky.

„Jaké jste měl vysvědčení v páté třídě?" ptal se malý kluk pozorující prezidenta republiky z první řady.

„Já jsem měl samé jedničky, ale pouze díky snaze mé maminky, která mě jakožto učitelka měla pod dozorem. Vlastnila totiž takovou velkou vařečku, a když nebyly na vysvědčení jedničky, tak ke slovu přišla vařečka. Proto často dětem říkám. Podívej se, když tě doma občas seřežou vařečkou, máš šanci, že se jednou staneš prezidentem nebo prezidentkou," odpověděl s úsměvem Miloš Zeman.

Mimo klasické bonmoty či citace Churchilla však přišla řeč i na vážnější témata. Po několika dotazech na neobjektivnost reportáží z dílen České televize musel Miloš Zeman přihlížejícímu publiku opakovat svůj pohled.

„Kdyby v televizním vysílání panovaly podmínky volného trhu, mohl by každý, komu by se nelíbila jedna stanice a její reportáže, přepnout na ostatní kanály, čímž by danou televizi donutil změnit svůj přístup, nebo by zkrachovala. Bohužel existují stále koncesionářské poplatky, které České televizi umožňují vysílat programy nezávisle na jejich oblibě. Mám za to, že by se koncesionářské poplatky měly zrušit pro všechny, nebo alespoň pro některé skupiny lidí, jako například pro důchodce," nebral si servítky k veřejnopráv­nímu médiu.

Na přetřes přišlo i klasické téma Peroutkových článků a jeho sympatiím k nacismu. „Přestože se konkrétní článek Hitler je gentleman nenašel, dal mi odvolací soud za pravdu v tvrzení, že Peroutka byl nacismem na určitou dobu fascinován. V tomto svůj postoj neměním," odpověděl na zvídavé dotazy Broďanů.

Na konci diskuze došlo i na krátký komentář k darům města, Lopenické slanině a láhvi slivovice.

„Milý pane starosto. Obdržel jsem od vás dva dary. Láhev chutné minerální vody a vegetariánský pokrm, který se jmenuje mořské řasy. Právě teď jsem promluvil jako česká veřejnoprávní televize, která má správně informovat svoje diváky," zakončil své vystoupení Miloš Zeman.