Třídenní návštěvu prezidenta Miloše Zemana ve Zlínském kraji sledujeme ZDE

„Pan prezident má rád spíše obyčejnou domácí českou kuchyni, žádné okázalosti. Speciality mu prý nabízejí všude jinde ve světě. Při přípravě jídla nijak nervózní nejsem, ale je to samozřejmě daleko náročnější než obvykle, vše totiž musí být nachystáno přesně načas. A nevyhneme se například ani kontrole ze strany hygieny," popsal poslední momenty před vzácnou návštěvou Tomáš Svoboda, který coby kuchař ve zmíněném penzionu má s přípravou prezidentských pokrmů už bohaté zkušenosti.

Chleba s máslem, to má prezident rád

Miloš Zeman bude mít v rámci své večeře na výběr hned z několika menu. Zvolit si bude moci například domácí škvarkové sádlo a pomazánku, hovězí líčka na červeném víně s jemnou bramborovou kaší či makový závin. Ke snídani prezident možná zvolí tresčí játra s chlebem a máslem, které má podle Tomáše Svobody velice rád. K pití budou připravena například bílá vína suchá a polosuchá, která Miloš Zeman občas symbolicky ochutná. Snídani pak možná zapije bílou kávou.

O chutích současného prezidenta republiky vědí své také další obyvatelé Osvětiman. V minulosti si Miloš Zeman údajně rád pochutnal také na zabijačkových specialitách, které připravoval řezník Rudolf Širůčka.

„S panem prezidentem se často alespoň pozdravíme, mám s ním dokonce i nějaké fotky. V minulosti jsem pro něj několikrát zpracovával zabijačku, úkol zněl udělat dobré, hodně očesnekované jitrnice či tlačenku," zavzpomínal s úsměvem devětašedesátiletý Rudolf Širůčka.

Občané se na prezidenta těší

Ačkoliv je Miloš Zeman v Osvětimanech takřka pravidelným hostem, ani zdaleka ještě nestihl navštívit všechna místa v obci. „U nás se ještě neobjevil a ani nepředpokládám, že by se tak někdy stalo," sdělil Slováckému deníku hostinský z osvětimanské kavárny U Janošků.

Obyvatelé Osvětiman už však v minulosti měli možnost se s hlavou státu osobně setkat. „Pan prezident se s našimi občany sešel už dvakrát v rámci veřejné besedy, nicméně pokud je mi známo, tentokrát podobný program naplánován není," uvedl starosta Osvětiman Otakar Berka. A takové možnosti si tamější obyvatelé nejspíš cení. „Setkání s panem prezidentem jsem se zúčastnil a bylo to velice příjemné. Myslím si, že takové události naši obec hodně zviditelní," nechal se slyšet Lubomír Maňásek.

Volnou chvíli po večeři Miloš Zeman nejspíš stráví jako obvykle povídáním a s cigaretou. „Pan prezident má speciálně povoleno zakouřit si přímo v našem salonku, aby nemusel vycházet někam ven. Většinou si povídá se svými partnery u stolu, často třeba o absolvovaném programu z právě končícího dne," popsal běžný večer hlavy státu Tomáš Svoboda, aby se vzápětí začal plně soustředit na přípravu slavnostní tabule. Prezidentská kolona se totiž nezadržitelně blíží.

ČTĚTE TAKÉ Kuchař Tomáš Svoboda: Před Zemanem jsem vařil i pro Klause