Miroslav Kovářík je od listopadu 1990 soustavně starostou obce Modrá, kdy byl zvolen jako jeden z nejmladších starostů v tehdejším Československu. Díky dlouhodobé systematické práci, odhodlání a nadšení se mu podařilo proměnit obec Modrá v jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit Zlínského kraje.

Věra Kovářů je etnografka, památkářka, organizátorka, autorka pořadů, sběratelka a odborná poradkyně napříč regiony naší země.

Putování Vinohradskou ulicí při Slavnostech vína. Ilustrační foto
Putování Vinohradskou ulicí na Slováckých slavnostech bude

Jan Pijáček, je bývalý starosta Vlčnova, iniciátor i realizátor  obrovského množství projektů na území obce Vlčnov, z nichž mnohé přesáhly hranice obce. Díky přispění a pomoci Jana Pijáčka se jízda králů dostala v listopadu 2011 na Reprezentativní seznam nehmotného dědictví lidstva UNESCO.

Jana Spathová z Velehradu se celý život věnuje památkám a mimořádně se podílela na popularizaci, záchraně, revitalizaci a rehabilitaci památkového fondu na území Zlínského kraje.

Cena Jože Plečnika je výrazem poděkování osobnostem za jejích celoživotní přínos v ochraně a rozvíjení kulturního dědictví a lidových tradic.

Prezident Miloš Zeman ocenil Miroslava Kováříka, Věru Kovářů, Jana Pijáčka i Janu Spathovou.Prezident Miloš Zeman ocenil Miroslava Kováříka, Věru Kovářů, Jana Pijáčka i Janu Spathovou.Zdroj: archiv Zlínského kraje