FOTOGALERIE a VIDEA: Sledovali jsme první den návštěvy prezidenta ve Zlínském kraji

Od starosty Modré dostal prezident Miloš Zeman medovinu

Archeoskanzen Modrá byl dnes první zastávkou prezidentského páru ve Zlínském kraji. Program začínali Miloš a Ivana Zemanovi společně. Velkomoravským sídlištěm je provázel archeolog Luděk Galuška, mimo jiné nezávislý kandidát do nadcházejících senátních voleb. Hlava státu se zajímala o historii a kulturu Velké Moravy, také o vztahy mezi panovníky Rostislavem a Svatoplukem a sv. Metodějem.

„Svatopluk neodpovídal křesťanským zásadám Metoděje. Respektovali se, ale v soukromí se moc nemuseli," připomněl historik Galuška.

Poté si prezident vzpomněl, že už s manželkou podobný skanzen navštívili. Ta mu připomněla, kde. „Máš dobrou paměť," pochválil Miloš Zeman svou ženu, kterou oslovoval Ivano. Hlava státu je v dobré náladě. Vtipkuje a usmívá se. Podle některých ohlasů je vidět, že mu Zlínský kraj svědčí.

V archeoskanzenu připravili pro prezidentský pár a delegaci pohoštění a poté už se Miloš Zeman rozloučil. Od starosty Modré Miroslava Kováříka dostal na památku medovinu.

„Až budu sedět v Lánech a studovat materiály, tak si ji dám, abych zvýšil kvalitu materiálů," zavtipkoval s díky prezident. Hlavu státu čeká cesta do Valašského Meziříčí, kde navštíví podnik MP Krásno a setká se na náměstí s občany.

Ivana Zemanová zůstává ještě nějaký čas v Modré. Luděk Galuška jí popisuje, jak na Slovácku dříve lidé pracovali, seznamuje ji s někdejšími zvyklostmi. Baví se dokonce o vampirismu.

První dáma se podívá ještě do expozice Živá voda a čeká ji cesta do Kroměříže, kde navštíví Nemocnici milosrdných sester a nově zrekonstruovanou Květnou zahradu. Na oblečení dnes zvolila lehké fialovo-šedé šaty.

Rozkliknutím fotografie si můžete prohlédnout více fotografií

Prezidentský pár si v archeoskanzenu Modrá udělal procházku Velkou Moravou

Menu pro první dámu

Ivana Zemanová už poobědvala v uherskohradišťském hotelu Slunce. Po přípitku, což byla sklenka sektu Radyně, si pochutnala na dýňovém krému s praženými dýňovými semínky jemně zdobeném chilli olejem. Následoval hlavní chod – králičí roláda plněná gazdovskou slaninou s pravými hříbky, k tomu šťouchaný brambor s máslem a šalotkou, králičí jus. Jako dezert dostala první dáma čokoládový fondant s višňovou coullie a vanilkovou zmrzlinou.

Prezident Miloš Zeman se krátce zastavil ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích

Velmi krátce, jen zhruba půl hodiny, se zdržel prezident republiky Miloš Zeman v Polešovicích ve Šlechtitelské stanici vinařské Zdeňka Habrovanského. Tam zamířil v závěru svého úterního programu, kdy po celý den křižoval Zlínským krajem.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana. Návštěva Šlechtitelské stanice vinařské v Polešovicích.

Miloš Zeman: vegetariáni nevědí, o co přicházejí

Cestou ze Slovácka na Valašsko sledoval prezident zpoza okna vozu deštivou krajinu. Jen co přijel do Valašského Meziříčí, udělalo se hezky. S hlavou státu se přivítal na parkovišti před MP Krásno majitel firmy Karel Pilčík.

„Včera jsem navštěvoval průmyslové podniky, ale i masem je člověk živ," pousmál se Miloš Zeman, když podával majiteli svou pravici. „Celou dobu pršelo a teď je krásně. Protože jsme v Krásnu," glosoval hejtman kraje Stanislav Mišák, který dělá prezidentovi ve Zlínském kraji doprovod.

Co čekalo pana prezidenta za zavřenými dveřmi? Přivítání s managementem, který mu představil firmu, potom nikoliv prohlídka, ale asi půlhodinové setkání se zaměstnanci. Miloš Zeman vyzdvihl společnost a zdůraznil, že navštěvuje pouze úspěšné firmy, a právě proto je i v MP Krásno.

Zaměstnanci se ptali prezidenta na otázku učňovského školství, ale třeba i na to, co se mu vybaví, když se řekne Valašsko. „Slivovice a koláčky," zareagovala hlava státu a přidala oblíbený vtip. „Strýcu, dejte si ještě koláček. Nechcu, už jsem jich měl pět. Měl jste sice šest, ale kdo by vám to počítal."

Prezident si ale namísto koláčků pochutná spíše na masných výrobcích. Od vedení firmy dostal totiž velký koš s produkty MP Krásno a netají se tím, že maso má rád. „Političtí odpůrci mi dali přezdívku ovar, protože mám dvě brady," sdělil Miloš Zeman před zaměstnanci s tím, že vegetariáni nevědí, o co přicházejí.

Hlava státu dnes obědvá ve valašskomeziříčském hotelu Abácie. Setkání s občany se bude konat podle počasí buď na náměstí, anebo v divadle.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana. Návštěva firmy MP Krasno

První dáma má kořeny na Valašsku

Na čem si pochutnal Miloš Zeman, případně s kým, se dozvíme později. Ivana Zemanová obědvala v Uherském Hradišti s knihovnicemi z Uherského Hradiště, které se jí pochlubily cenou od dánského velvyslanectví za projekt Noc s Andersenem.

Debata se točila kolem knih, které má první dáma v oblibě. Společnost dělal ženám také agronom František Čuba, kandidát do Senátu v nadcházejících volbách. Ivana Zemanová popřála Františku Čubovi úspěch ve volbách.

„Držím vám palce. Kdybych volila ve Zlínském kraji, dala bych hlas právě vám," netajila se první dáma.

Poté se rozloučila i s personálem hotelu, zapsala se do pamětní knihy a odjela do Kroměříže.

Jejím prvním zastavením byla návštěva v Nemocnici milosrdných sester. Na ředitelství si poslechla historii nemocnice a další zajímavosti. Pro pacienty měla připravený i dárek – velký koš plný vitamínů. Ostatně, první dáma dary při všech svých zastaveních nejen přijímá, ale také rozdává. Řečníky poslouchá, zajímá se. Zmínila se, že do Zlínského kraje jezdí moc ráda, protože má kořeny na Valašsku v okolí Nového Hrozenkova.

Choť Ivany Zemanové je před Galerií Sýpka ve Valašském Meziříčí, kde má debatu s občany. Čekalo na něj několik stovek lidí.

„Kéž by celá republika byla Valašskem"

Valachy potěšil Miloš Zeman svými slovy hned, jak vstoupil na pódium. „Jsem moc rád, že jsem na Valašsku. Řekl bych, že tady se lidé nejmíň podrážejí. A když se jim něco nelíbí, řeknou si to do očí. Kéž by celá Česká republika byla Valašskem, ale to se jen tak asi nepodaří," poznamenal prezident.

Pršelo, ale lidé neodcházeli. Stáli pod deštníky a pokládali hlavě státu dotazy. Zajímalo je, co může stát udělat pro rychlejší dokončení silnic, konkrétně například Palačovské spojky. Podle Miloše Zemana se stavby potýkají se třemi problémy: s penězi, které se už prý ale daří na silnice vyčlenit, s majiteli pozemků, kteří dělají při stavbách obstrukce, a se Zelenými.

„Proto nevolte lidi, kteří mají zelený mozek," vyzval prezident. Další dotaz z pléna: Jak se bude jmenovat poslední kniha Miloše Zemana? „Umění stárnout," prozradil prezident.

Ve Valašském Meziříčí dostal pan prezident jako dárek skleněnou vázu vyrobenou z nového speciálního skla vyprodukovaného meziříčskými sklářskými učni. Od jednoho z návštěvníků setkání dostal také knihu o prvním československém prezidentu T. G. Masarykovi.

Prezidentská kolona vyjíždí směr Bystřice pod Hostýnem, kde navštíví nábytkářskou firmu TON

Návštěva prezidenta Miloše Zemana. Setkání s občany Valašského Meziříčí.

Ze setkání s prezidentem si dívky odnesly autogram

S hlavou státu se člověk nesetkává každý den. V úterý se to poštěstilo stovkám lidí ve Valašském Meziříčí, které bylo jednou ze zastávek prezidenta Miloše Zemana na jeho oficiální třídenní návštěvě Zlínského kraje.

Aneta Kyselá (vlevo) a Katka Hašová z Valašského Meziříčí s cenným úlovkem – vlastnoručním podpisem prezidenta republiky Miloše Zemana; Valašské Meziříčí, úterý 23. září 2014

Prezident si z Valašského Meziříčí odvezl skleněnou vázu

Návštěvu města na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy bude prezidentu Miloši Zemanovi připomínat skleněná váza.

Prezident Miloš Zeman přebírá od starosty města Valašské Meziříčí Jiřího Částečky skleněnou vázu

V Bystřici dostal prezident houpací křeslo, odveze si ho na Vysočinu

Návštěvu Bystřice pod Hostýnem zahájil prezident Miloš Zeman v úterý odpoledne ve vile Thonet, kde hlavu státu i hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka přivítali starosta města Zdeněk Pánek a generální ředitel tamní známé nábytkářské společnosti TON Milan Dostalík.

Prezident dostal darem ke svým sedmdesátinám stylové houpací křeslo, o kterém hned prohlásil, žesi ho určitě nechá převézt do svého sídla na Vysočině.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana. Návštěva firmy TON a setkání s občany Bystřice pod Hostýnem.

"S výrobky firmy Ton jsem se setkal poprvé někdy ve svých dvaceti letech, kdy jsem je viděl na fotografiích v časopise, nyní je tedy poprvé v životě vidím i naživo," poznamenal s tím, že krásné bývají ženy, ale krásný bývá výjimečně i nábytek.

Bystřického starostu pro změnu pochválil, že město hospodaří s vyrovnaným nebo přebytkovým rozpočtem. "Města a obce by měly dostávat více peněz, než ministerstva," nechal se slyšet český prezident.

Došlo ale i na kritická slova, to když Miloš Zeman zmínil větrnou elektrárnu, která se tyčí hned nedaleko slavné bystřické vily.

"Když jsem tady byl loni, navštívil jsem svatý Hostýn a už tehdy si všiml, že má tento region ještě jednu dominantu. Mít půlhodiny času navíc a balíček semtexu, pravděpodobně bych se pokusil ji vyhodit do povětří, pak už bych ale asi nebyl prezidentem a strávil bych nějaký čas ve vězení," žertoval Miloš Zeman.

Během setkání s obyvateli města v parku za vilou Thonet došlo nejprve na dotaz směřující k nezaměstnanosti.

"Co uděláte pro to, aby děti, které nikdy neviděly své rodiče chodit do práce, začaly alespoň samy pracovat?" zajímalo jednoho z místních.

Prezident odpověděl v obecnějším duchu a připomněl, že při svých zahraničních cestách se vždy snaží přilákat do České republiky investory, aby nezaměstnaných ubylo.

Úsměv na tvářích většiny přítomných pak vyvolal dotaz jednoho z dětí, co má hlava státu nejraději k obědu.

"Nejčastěji si dávám brambory s máslem a šnytlíkem, dobře posolené," odpověděl školákovi dobře naladěný prezident a neopomněl dodat, že je to jediné jídlo, které zapíjí zásadně mlékem.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana. Návštěva firmy TON a setkání s občany Bystřice pod Hostýnem.

Pro pacientku to byl zážitek

První dáma Ivana Zemanová dnes skončila s oficiálním programem. V Kroměříži však navštívila v nemocnici kromě ředitele i pacienty a soucitně jim podala ruku.

„Je to pro mě nezapomenutelný zážitek, o kterém budu vyprávět ještě svým pravnukům," pravila dojatě pacientka Růžičková.

Zážitkem pro první dámu byla potom kaple, ve které si před oltářem poslechla píseň Ave verum corpus v podání jednoho z lékařů. Návštěvu zakončila manželka prezidenta v Květné zahradě.

Zítra Zlínský kraj opouští.

Vrátím se a se mnou zákon, slíbil prezident v Chropyni

Cesta Miloše Zemana regionem pokračovala v Chropyni, kde nejprve besedoval se zaměstnanci a vedením Chropyňské strojírny, a poté ho přivítala starostka města Věra Sigmundová.

Je tomu dnes devatenáct let, kdy Chropyni naposled navštívil prezident republiky," připomněla a věnovala prezidentovi vzácnou medaili vyraženou k příležitosti 750. výročí první zmínky o Chropyni.

Samotná hlava státu se opět zmínila o tom, že místní radnice hospodaří s vyrovnaným rozpočtem.

"Moje babička říkala, že dluhy ujídají z mísy, protože se musí později zaplatit. Chtěl bych blahopřát jak paní starostce, tak celému zastupitelstvu, že hospodaří rozumně, lépe, než stát," podotkl Miloš Zeman.

V reakci na blahopřání z řad obyvatel města pak poznamenal, že sedmdesát let je věk, kdy končí puberta a člověk vstupuje do dospělosti. "Až mě tady uvidíte příště, nebudu pubertální, ale dospělý prezident," usmál se.

Další dotaz směřoval k zemědělské půdě, na což preziodent reagoval slovy o tom, že nejen na úrodné Hané už mnohá půda zdevastována byla a to solárními panely.

"Bylo to proto, že byly přijaty nesmyslné zákony, proti kterým jsem protestoval ještě jako důchodce. Výkupní cena elektřiny vyráběné ze solárních zdrojů byla čtyřikrát vyšší, než cena elektřiny vyráběné normálním způsobem. Kdo by do takového obchodu nešel, že ano," dodal.

Děvčátko z davu se pak prezidenta optalo, co se mu nejvíc v České republice líbí a co ne.

"Nejvíc se mi líbí Vysočina. Člověk se nemá stydět, přiznávat se ke kraji, kde se sice nenarodil, ale který si dlouhodobě zamiloval. A co se mi v České republice nelíbí, to jsou dvě kategorie lidí: zloději a novináři. Zloději ale víc," uklidnil prezident přítomné žurnalisty.

Na další dotaz oznámkoval minulý i současný vládní kabinet.

"Pokud bych Nečasově vládě dal čtyřku mínus, tak té současné bych dal poctivou, ale opravdu poctivou trojku. Ve slovní klasifikaci to znamená dobře, ale jsou tam ještě dva stupně: chvalitebný a výborný," uzavřel Miloš Zeman a rozloučil se slovy: „Protože jsem slíbil, že do každého kraje budu jezdit jednou ročně, tak za rok se vrátím a se mnou příjde zákon."

Úterý 23. září

10.00 - ARCHEOSKANZEN MODRÁ – Na návštěvu do Modré přijede v úterý 23. září v 10 hodin prezident České republiky Miloš Zeman se svou manželkou Ivanou.

„Pan prezident navštíví se svojí chotí archeoskanzen, jeho manželka v 10.30 hodin biocentrum Živá voda," upřesnil plány starosta Modré Miroslav Kovářík.

14.05 - VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Prezident Miloš Zeman se v úterý od 14 hodin sejde s obyvateli Valašského Meziříčí na náměstí.

„Setkání potrvá přibližně třicet minut. Očekáváme, že hlava státu tady pronese projev a s obyvateli města se pozdraví," informovala mluvčí krajského úřadu Gabriela Sýkorová Dvorníková. Poté hlava státu zamíří do Bystřice pod Hostýnem.

15.15 - BYSTŘICE POD HOSTÝNEM – Hlava státu má v úterním programu také zastávku ve společnosti TON v Bystřici pod Hostýnem.

„Uvítá ho generální ředitel společnosti Milan Dostalík, který mu představí starostu města a poté je čeká krátké posezení ve Vile Thonet," upřesnila mluvčí společnosti TON Anna Handlová.

Prezident se poté setká také s tamními obyvateli v parku u vily, podepíše kroniku města a společnosti, a udělí stuhu městu Bystřice.

16.35 - CHROPYNĚ – Po plánovaném programu vyrazí Miloš Zeman na návštěvu do Chropyně.

„Pan prezident u nás bude mít asi půlhodinové setkání s občany někdy mezi půl čtvrtou a půl šestou. Uskuteční se na prostranství před zámkem a městským úřadem," informovala starostka Chropyně Věra Sigmundová.