Po slibném vývoji zákonné normy z posledních týdnů, která měla objekt bezplatně přesunout z beder státu do náruče města, došlo totiž zásluhou 22 poslanců KSČM k jejímu zablokování. Dveře v postupu poslaneckou sněmovnou jí přibouchli komunističtí zákonodárci v čele se Staroměšťanem Miroslavem Grebeníčkem a Vladimírem Koníčkem z Boršic. Ti svým vetem na této schůzi PS zamezili projednávání zmiňovaného zákona, jehož předkladateli jsou Hradišťané Jaroslav Plachý (ODS) a Antonín Seďa (ČSSD).

„Z mého pohledu jde o tlak pánů Grebeníčka a Koníčka. Závěrečná možnost, jak dostat tento zákon do druhého čtení zbývá na poslední schůzi PS před parlamentními volbami v dubnu. Ta však bude mimořádná a přednostně se na ní má projednávat zhruba stovka zákonů vrácených Senátem a panem prezidentem,“ konstatoval Seďa. Šance, že by na řadu přišlo také hlasování o bezplatném převodu věznice v Hradišti ze státu na město je podle něj mizivá.

Podobný názor má také Jaroslav Plachý, který tvrdí, že komunisté promarnili možnost, jak se distancovat od zločinů, které páchali jejich předchůdci v 50. letech. „Je to velká škoda, ale šlo o logický důsledek a reakci na Grebeníčkovo ohnivé vystoupení,“ upozornil Plachý. Pokud se zmiňovaný zákon nedostane do druhého a posléze třetího čtení na dubnovém zasedání PS, znamenalo by to podle Sedi, že by se jeho putování nově utvořeným zákonodárným sborem po volbách muselo vrátit na samotný začátek legislativního procesu. Nevyhnul by se tedy mravenčímu projednávání v jednotlivých parlamentních výborech, ani opětovnou nutností projít prvním, druhým a nakonec i třetím čtením.

Na případnou realizaci si tak musí počkat i jedna z vizí, jak hradišťskou věznici využít, tedy Muzeum paměti národa.