Horizontální stabilizátor, kýlová plocha, sání předního motoru, druhé křídlo či mechanizace křídel však až do dnešního dne na svůj transport čekaly. S mírným zpožděním, ale jejich cesta včera úspěšně skončila. Slavný letoun však návštěvníci uvidí nejdříve na podzim příštího roku.
„Přestože byl dnešní převoz v poměru s předchozí fází Velkého přeletu poměrně krátký a konvoji se podařilo cestu zdolat přes jednu noc, měli jsme v kritických místech rezervu opět pouze v řádu centimetrů," sdělila mluvčí projektu Tereza Šírová.
Tahače akce Bumerang pojmenované podle tvaru horního stabilizátoru dorazily do prostor Slováckého aeroklubu v Kunovicích kolem půl dvanácté dopoledne. Uloženy pak byly vedle již zčásti smontovaného trupu s křídly. „Dokončujeme montáž střední části letadla, takzvaného centroplánu, abychom mohli odstranit podpůrné konstrukce a letoun již stál na svých. Potom se vrhneme na ocasní oblast letadla. Letos chceme určitě dokončit centroplán. Zdali si připravíme i připevnění kýlu, si nejsem jistý," poznamenal za konstrukční tým Martin Hrabec, ředitel Leteckého muzea v Kunovicích.
Přestože kompletní naganský expres nespatří světlo světa dříve než v roce 2018, veřejnost bude mít možnost mapovat postup mechaniků v expozici muzea.
„Zhruba do podzimu příštího roku budou části letounu ve venkovních prostorech Slováckého aeroklubu, kde je přístup veřejnosti zakázán. Poté však přemístíme už sestavný trup letadla s kýlem a centroplánem do areálu muzea, kde mohou návštěvníci sledovat další postup za ochrannou páskou," vysvětlil Martin Hrabec.
Termíny se mohou zkracovat či prodlužovat v závislosti na tom, kolik pracovních sil bude pomáhat se smontováním „tůčka".
„V týmu se scházíme v šesti až deseti lidech. Už dnes jsme na letounu strávili něco kolem tří set hodin. Kromě lidí, co se zapojili do Velkého přeletu od začátku, jednáme také se Střední školou leteckou v Kunovicích či s kroužkem mladých techniků. Jejich pomoc bychom samozřejmě uvítali," prozradil nabízející se možnosti Martin Hrabec.
Ředitel letecké školy Hynek Horňáček nastínil, že studenty by se na montáži mohli podílet v rámci školní praxe. „Na jeho rozebrání se již podíleli dva naši žáci, kteří však tento rok na škole končí. Jakmile se stanoví pracovní harmonogram, budeme chtít s Velkým přeletem určitě víc pomáhat. Pro naše studenty je to cenná praxe. Jediný problém zatím vidím v rozvrhu. Zatímco naši žáci by mohli pomáhat s letounem především při školní výuce, tým Martina Hrabce nastupuje na letadlo většinou o víkendech. Když se ale najde dozor, tak nevidím problém," prohlásil Hynek Horňáček.
Přes pětadvacet tisíc návštěvníků a tržby kolem 1,5 milionu korun zinkasovalo za minulý rok Letecké muzeum v Kunovicích. V arzenálu muzea se nachází 22 letadel, přičemž by do sbírky v příštím roce měly přibýt další tři zajímavé kousky.
„Dvě letadla už máme nachystána, vystavena však budou až s pořízením mobilního hangáru, k čemuž by mělo dojít příští rok. Ještě jeden zajímavý sběratelský kousek jsme díky vybranému vstupnému pořídili z Maďarska. Jeho typ bude prozrazen před Vánoci. Do muzea se dostane nejdříve na začátku nové sezony, tedy v dubnu 2017," navnadil letecké fanoušky Martin Hrabec.