Nápis Obsazeno ale lemuje nabídku příměstských táborů již několik dní po jejich uveřejnění. Popularita tohoto způsobu zabavení děti o prázdninách navíc rok od roku stoupá. Pořadatelé hlásí, že je většina termínů obsazena již několik měsíců předem.

„Nabídku zveřejňujeme první den v únoru a u některých turnusů je plno během pár dnů,“ podotkla Pavlína Krátká z Centra Akropolis. Tato slova potvrzuje také Martina Dörrová z uherskohradišťského Domu dětí a mládeže Šikula, která říká, že kapacita především příměstských táborů bývá již do týdne vyčerpaná.

„Své dítě jsme tam přihlásili, jelikož potřebujeme, aby se o něj někdo staral přes den, nikoliv přes noc. Z mého pohledu jsou příměstské tábory náhražkou za rodinnou péči, kterou si většina rodin nemůže dovolit o prázdninách poskytnout,“ vysvětlil jeden z rodičů Jaroslav Černuška.

Mezi příměstskými tábory se v posledních letech staly velkým hitem ty regionálně zaměřené. „Nejoblíbenější je z naší nabídky tábor Moje Slovácko aneb U tetičky na dědině,“ prozradila Martina Dörrová.

„Je tomu tak pravděpodobně proto, že se koná v atraktivním prostředí Parku Rochus. Roli hraje zajisté i zajímavý program, kdy si mohou děti vyzkoušet, například jak se stlouká máslo,“ vysvětlila Martina Dörrová.

Dalším z regionálně zaměřených táborů, na kterém děti nepřespávají, je denní pobyt s uherskohradišťským muzeem. „Letos se budeme opět každodenně vydávat na badatelské výpravy. Děti si budou moct vyzkoušet například práci hrnčířů či obyvatel Velké Moravy,“ podotkla Lenka Vlková ze Slováckého muzea. Tábor zaměřený na Velkou Moravu uspořádal také uherskohradišťský Akropolis, který aktivity umístil do areálu Archeoskanzenu Modrá.

„Je to elegantní řešení, jak zajímavě naplnit dětem čas o prázdninách. Ceny jsou stále pro většinu rodičů akceptovatelné. Navíc poté, co si své ratolesti z tábora večer vyzvednou, si mohou ještě společně něco užít,“ vysvětlila Martina Dörrová.

Autor: Kateřina Večeřová