Pořadatelem už tradiční akce byla základní organizace Českého svazu zahrádkářů Velehrad spolu s tamním obecním úřadem. Na jejím startu v areálu Mlýn, registrovali pořadatelé osmnáct pěších turistů a dvaapadesát cyklistů.

„Ti se vydali na některou z pěti tras různého stupně obtížnosti, vedoucích malebnými chřibskými lesy. Při pochodu nebo jízdě na kolech si v blátivém terénu a za deště ověřili svoji tělesnou a osobní zdatnost. Všichni dorazili do cíle zdrávi,“ pochvaloval si předseda velehradských zahrádkářů Jiří Kapitán. K vytčenému cíli, který byl v místě startu, se podařilo v časovém limitu dorazit všem účastníkům.

Byli mezi nimi i cyklisté Jiří Svoboda či Zdeňka a Miroslav Mařákovi z Nedakonic. „Byla to pěkná a dobře organizovaná akce, kterou od rána provázelo slunečné počasí. Bláto na polních a lesních cestách ani polední bouřka nám nevadily,“ nechal se slyšet Svoboda. Pravým křtem pochodníků nazvala přechod Chřibů osmičlenná skupina Old Stars z Uherského Ostrohu, pro niž byl sobotní výšlap dobrou přípravou na letní putování po Dolomitech, jednom z horských masivů italských Alp. „Když jsme ráno odjížděli z Uherského Ostrohu, pršelo. Ale i takový nečas patří k přírodě a pořádný turista se na něj nesmí ohlížet. Nejsme přece z cukru, abychom se v dešti roztopili,“ poznamenal s šibalským úsměvem mluvčí ostrožské party František Polehňa. Stejného názoru byla nedakonická cyklistka Vladimíra Gavendová, která se honosila tričkem s nápisem Svaz bojovnic za lepší postavu. V košíku na řídítkách bicyklu vezla osmiletou čivavu Betynku. „Ta mě při každém putování na kole doprovází. Jezdíme spolu různě dlouhé trasy, třeba Boršickou třicítku. Ta se jede dnes, ale s kamarádkou jsme daly přednost velehradské akci. Je to vůbec poprvé, co jsme zvolily přejezd Chřibů z jejich východní strany,“ svěřila se Gavendová.

Na uzavřeném cyklistickém okruhu v obci bojovalo už potřetí s nevšedním zápalem a zaujetím třiatřicet předškoláků a školáků o Putovní pohár ředitele Základní školy Velehrad. V kategorii předškoláků si nejlépe vedl sedmiletý Karel Trňák, mezi žáky první a druhé třídy základní školy zvítězil osmiletý Jiří Krys a v kategorii třeťáků a čtvrťáků si odnesl prvenství a velký putovní pohár devítiletý Zdeněk Sonntag. Po slavnostním předání cen, které se kvůli bouřce uskutečnilo na zastřešené terase hotelu Mlýn, si na své přišli kluci a holky, jejich rodiče i někteří účastníci přechodu a přejezdu Chřibů. Postaral se o to hradišťský mág Jiří Hadaš se svými kolegyněmi Pájou a Jájou.

Důstojnou tečkou za dvanáctým Velehradským přechodem a přejezdem Chřibů bylo vystoupení country skupiny Lofoši z Kunovic a hudební skupiny Velblue z Velehradu.

Čtěte také:

názor redaktora Zdeňka Skaličky Bláto a puchýře na nohách dálkoplazů