„Bláto, louže, déšť i vítr, co víc jsme si mohli přát na pořádný kros a že byl! Zahájili to ti nejmenší, zhruba padesátka malých běžců kroužilo po našem stadionu a po nich se do toho marastu pustilo víc než 120 běžců. Byl to závod jak se patří a prověřil každého. Všichni na kost promočeni a nebyla nouze ani o pády,“ prozradil prozradil starosta Nivnice, spoluorganizátor akce i aktér přespolního běhu v jedné osobě Miroslav Vykydal.

A jak Nivnický kros vznikl?

„Tuto myšlenku jsem dlouho nosil v hlavě, a když Libor Trtek (uherskobrodský úspěšný maratonec, učitel tělocviku a dnes ředitel ZŠ ve Vlčnově) udělal Komenského půlku a viděl jsem ten zájem, myšlenka Nivnického krosu byla na světě. Oba, Libor i já, máme stejný cíl, šířit sport a zdravý pohyb mezi děti a mládež, a těm, co už tomu propadli, poskytnout možnost si zasoutěžit nebo se prostě jen společně proběhnout. Libor dal zkušenosti a svůj tým, obec Nivnice prostory a podporu a závod byl na světě,“ popsal nivnický starosta prvotní impuls vzniku akce.

Registrováno bylo téměř 200 běžců, ale počasí i předpověď část zájemců odradily, přesto více než 120 běžců se vydalo na trať. „Na závody, které pořádám nebo spolupořádám, bývám většinou docela kritický, ale tady bych jako učitel asi přemýšlel i o jedničce.  Bylo to fajn - super lidi, dobré zázemí v novém sportovním areálu v Nivnici, podpora obce, zkrátka na první ročník  a v takovém počasí to klapalo až neuvěřitelně hladce. A po dohodě se starostou Mirkem Vykydalem jdeme do toho za rok znovu,“ řekl Libor Trtek.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o první ročník, ponechali organizátoři startovné dobrovolné. Překvapením pak pro ně podle Miroslava Vykydala byla vybraná částka. „Celkem 15 270 korun ponecháváme jako vklad na další ročník a prioritně bude tato částka určena na ceny pro děti a mládež sdělil Miroslav Vykydal.

Nivnický kros 2019 měl pro ty nejmenší přichystanou půl kilometrovou trasu. Dospělí účastníci pak mohli absolvovat vzdálenost 5, 11,2 a 20 kilometrů. Zatímco suverénním vítězem nejdelší tratě se v čase 1 hodina 19 minut stal Broďan a matador ve zdolávání dlouhých tratí Zdeněk Lasák, Miroslav Vykydal absolvoval úsek jedenáctikilometrový.