Světlé vyhlídky slíbil těm, kteří se každý den potýkají s nadměrnou dopravou, a také všem, kterým není lhostejný osud budovy bývalé věznice v centru královského města.

Jednou z priorit současné vlády je na východní Moravě výstavba rychlostní silnice R55.

„Předpokládáme, že v roce 2019 by mohla začít výstavba úseku z Babic do Starého Města, o rok později by pak práce mohly pokračovat mezi Starým Městem a Moravským Pískem," představil Bohuslav Sobotka konkrétní termíny pro již dlouhá léta připravované důležité dopravní spojení.

Nové informace vítají představitelé dotčených měst a obcí. „My se neustále snažíme vyvolávat jednání, která by řešení tohoto problému uspíšily, neboť z hlediska odklonu tranzitní dopravy z Uherského Hradiště se jedná o stěžejní záležitost.

Bez ní k zásadnímu poklesu dopravy v našem městě nikdy nedojde," popsal důležitost budoucí rychlostní komunikace místostarosta města Zdeněk Procházka, do jehož kompetence otázka dopravy spadá.

Jako na smilování čekají na dokončení R55ky v Babicích.

„Naše obec tuto komunikaci potřebuje. Po současné silnici, která nás doslova půlí, projede za jediný den na čtrnáct tisíc vozidel, a to číslo bude už jen růst," vyjádřil se k ožehavému tématu starosta Babic Miloslav Maňásek, Nová komunikace by měla obec míjet za kolejemi a tamním hřbitovem.

Podle premiéra je největší brzdou projektu lokalita Bzenecké doubravy, kterou stát řeší s Evropskou komisí. Jednáním s touto institucí naopak nepodléhá úsek u Otrokovic, s jehož výstavbou se počítá již od roku 2016.

Bohuslav Sobotka při návštěvě Uherského Hradiště neopomněl ani problematiku objektu bývalé věznice. Přislíbil, že bude apelovat na Ministerstvo spravedlnosti, aby vyčlenilo deset milionů korun nezbytných na zpracování nového projektu, který by nahradil ten zastaralý z roku 2001. To je totiž nezbytný krok, díky němuž bude následně možné dosáhnout na evropské peníze, které by mohly pokrýt velkou část nákladů na opravu věznice.

Zrenovování budovy, která dlouhá léta hyzdí centrum města, by vyřešilo jak její neutěšený stav, tak i fungování justičních složek v Uherském Hradišti, které v současnosti sídlí v nevyhovujících prostorách. Do opravené věznice by se v budoucnu mohly nastěhovat okresní soud i státní zastupitelství a případně i notáři.

Premiér České republiky se včera na hradišťském Masarykově náměstí setkal i s obyvateli města a navštívil podnik Evektor v Kunovicích či Střední školu průmyslovou, hotelovou a zdravotnickou v Uherském Hradišti. Učitelé se při setkání zajímali především o otázky kolem financí.

„Budeme se snažit navýšit finanční prostředky a především tarifní složky, nicméně osobně si myslím, že veškeré navýšení by nemělo jít pouze do tarifů, ale mělo by se projevit také ve složkách na odměny," prohlásil Bohuslav Sobotka.