Už během prázdnin měly být podle plánu vodohospodářů odstraněny zbývající nánosy ze dna a nádrž se mohla začít napouštět. A ideální scénář z konce září? Nánosy zmizí do konce října. Na koupání pak mohou lidé myslet až příští sezonu.

Plány Povodí Moravy (PMO) však významně narušil nejdříve špatný odhad množství sedimentů na dně nádrže a také počasí. Po srpnových přívalových srážkách totiž na některých místech nádrže zůstalo až 5,5 metru vody. Plně vypustit dešti naplněnou přehradu se kvůli tomu podařilo až 10. září.

Těžba se protáhne

„Voda v nádrži bohužel měla vliv na posun sedimentů, čímž se bohužel zhoršila jejich kvalita. Proto zahájíme těžbu později a zřejmě bude delší, než jsme původně odhadovali,“ vysvětlila mluvčí PMO Veronika Slámová. Ještě před prázdninami se přitom vodohospodáři dušovali, že na odtěžení zbývajících 60 tisíc metrů krychlových sedimentů nebudou potřebovat více než třicet dní.

Starostka Pozlovic, do jejichž katastru přehrada spadá, Olga Tkáčová, prý však na jednání se zástupci PMO dostala příslib co nejrychlejšího dokončení prací. „Sám ředitel Povodí Radim Světlík mi oznámil, že sedimenty by měly být ze dna pryč do konce října. Už se toho nemůžeme dočkat. Bez vody vypadá krajina hodně neutěšeně a smutně,“ stýská si starostka.

Prázdná přehrada přirozeně zásadně ovlivnila letní turistický ruch na Luhačovicku. „Přestože se řada lidí jezdila dívat i na vypuštěnou přehradu, turistů k nám oproti minulým letům zavítalo výrazně méně,“ potvrdila Tkáčová.

Přitakává jí i Libuše Pešková, která v Pozlovicích už léta žije. „Skoro nikdo sem kvůli vypuštěné nádrži nejezdí. V létě sice fungovalo alespoň koupaliště, ale pro spoustu lidí to není ono,“ poukázala před nedávnem Pešková.

Přijelo o 70 procent lidí méně

V dobrém nebudou na letní sezonu vzpomínat ani v hotelích a penzionech v okolí přehrady. Hostů k nim právě kvůli prázdné nádrži letos dorazilo opravdu málo. „Je to naprostá katastrofa, ubytovali jsme o sedmdesát procent lidí méně než v jiných letech,“ krčí rameny provozovatelka Penzionu U Hráze Olga Hlavenková.

Ani pozlovické koupaliště prý příliš nepomohlo. „Všechen servis mají lidé tam, navíc na koupaliště chodili především místní,“ postěžovala si Hlavenková a dodala, že s penzionem bude bojovat o holé přežití.

O moc lépe na tom není ani hotel Adamantino, který stojí na stráni přímo nad přehradou. „Zejména v červnu a červenci byl úpadek návštěvníků opravdu viditelný,“ sdělila ředitelka hotelu Jarmila Stojová.

O něco lepší už to prý bylo v srpnu. „Nabídli jsme zákazníkům speciální pobytové balíčky se slevami, měli jsme tu i celofiremní dovolené, což nám hodně pomohlo,“ vysvětlila Stojová. Přesto ale podle jejích slov klesla letos návštěvnost hotelu o dobrých 40 procent. „Bože dej, aby už přehradu napustili a příští sezona tak byla o poznání lepší než ta letošní,“ vyslovila své přání Stojová.

Do skoku pak pochopitelně není ani luhačovickým rybářům. „Jsme nešťastní a doufáme, že přehradu co nejdříve napustí. Lidé nekupují povolenky k rybaření, nejezdí ani na naši chatu, kterou u vody provozujeme, takže nám stále reálně hrozí zánik,“ stýská si jednatel Rybářského svazu luhačovického zálesí František Miko.

Bez vody je Luhačovická přehrada už téměř rok. Znovu napuštěna by podle PMO měla být až na jaře po vymrznutí dna. „Letní sezonu 2012 by si tak lidé měli užít již s vodou v nádrži,“ uzavřela Slámová.