Už před šesti lety se Jaroslav Navrátil pokoušel proti této situaci bojovat peticí, do níž nasbíral přes dvanáct set podpisů. Od té doby se však nic nezměnilo. „Absolvoval jsem osobně i několik schůzek s politiky, ale nemělo to žádný výsledek," krčí rameny Jaroslav Navrátil, který od hlavní komunikace bydlí čtyři metry. „Když projíždí kamiony, třepou se nám skleničky v poličkách a obrazy na zdech. Stěny máme popraskané," poukázal na problém, který trápí i další lidi bydlící u přetížené silnice.

Řešením situace by byl již delší dobu navrhovaný obchvat R55. Studie dopravní situace v Kunovicích leží na Ministerstvu dopravy ČR již od roku 2004. „S nástupem každého nového ministra dopravy jsem psala prosbu o řešení neúnosné dopravní situace v Kunovicích. Žádala jsem o pomoc kraj, poslance i senátory, ale bez výsledku," popsala svou zatím marnou snahu starostka Kunovic Ivana Majíčková s tím, že zlepšení dopravy v Kunovicích není ani ve finančních možnostech města, ani v kompetenci starosty, jelikož jde o státní komunikaci.

Ilustrační foto.Výstavbě nového obchvatu musí dát zelenou ministerstvo dopravy, které zatím vydalo jen územní rozhodnutí. „Nyní připravujeme zadání dokumentace pro stavební povolení. Příprava staveb běží, investora ale čeká ještě hodně práce," informovala mluvčí ministerstva Volaříková.

Podle premiéra České republiky Bohuslava Sobotky by se obchvat mohl začít stavět v roce 2020. „Předpokládáme, že v roce 2019 by měla začít výstavba úseku z Babic do Starého Města, o rok později by pak práce mohly pokračovat mezi Starým Městem a Moravským Pískem," uvedl premiér, když v úterý 9. září navštívil Uherské Hradiště. „Samotná výstavba by měla trvat zhruba tři roky," doplnila Andrea Volaříková.

Tyto plány jsou však vzdálenou budoucností, v té bližší se chystá optimalizace průjezdu Kunovicemi, která by měla odstranit kolony aut. Práce zahrnují rozšíření křižovatky u obchodu Slovácko, přidání jízdních pruhů, úpravu chodníků a ozelenění průtahu. „V této době se mělo začít, jenže někteří majitelé nemovitostí v této oblasti jsou proti, a tak se celá akce minimálně o jeden rok odsouvá," uvedla Ivana Majíčková.

Rozšíření silnice dle obyvatel Kunovic stejně nic nevyřeší. „Jen se vyhodí spousta peněz a docílí se pouze toho, že se zácpa posune do jiných míst," předestřel svůj názor Jaroslav Navrátil.

Čtenáři ukázali, kde vidí slabiny města

Obyvatele Kunovic podle výsledků internetového hlasování na webu www.slovackydenik.cz trápí v jejich městě nejvíce tyto problémy:

1. Dopravní situace 73 %

2. Při každém větším dešti voda pod mostem směrem na Uherské Hradiště zablokuje dopravu 11 %

3. Stav Leteckého muzea 7 %

Zbylých 9 % lidí hlasovalo pro jiné problémy ve městě.

ANDREA GABRIELOVÁ