Proti záměru soukromé společnosti vybudovat mezi oběma městy třicetihektarovou vodní plochu, ze které by po dobu dvaceti let bylo možné těžit štěrkopísek, se v tomto městě vzedmula vlna nevole.

Ilustrační foto.„Bydlíme poblíž plánovaného jezera a velice se ho obáváme. Podle nás vážně hrozí, že zmizí podzemní voda a navíc v důsledku toho i nadměrné dopravy nám mohou začít praskat zdi na domech, jak se to stalo například v sousední Ostrožské Nové Vsi," vyjádřila svůj jednoznačný nesouhlas s tímto záměrem Marie Blahová z Uherského Ostrohu.

Problematika těžebního jezera se před několika dny dostala dokonce až mezi poslance. „Začátkem září se uskutečnilo v parlamentu čtení petice k případnému vzniku jezera a podle našich informací poslanci petici podpořili, tedy dali nám za pravdu a vyjádřili porozumění, proč nechceme, aby se tento záměr vůbec uskutečnil," popsala nejaktuálnější vývoj starostka města Hana Příleská.

Odpůrci těžby poukazují na možné ohrožení zdrojů pitné vody, na zhoršení životního prostředí či na radikální zvýšení nákladní dopravy v obci. Mimo obyvatele Uherského Ostrohu, kteří proti vzniku jezera již v roce 2011 iniciovali petici, již podepsalo na 900 lidí, se proti záměru staví také některé instituce. Svůj nesouhlas vyjádřil například odbor životního prostředí ve Veselí nad Moravou, negativní stanovisko zastávají hygienici a s peticí se vytasil také podnik Vodovody a kanalizace Hodonín.

Podle představitelů těžařské společnosti se však není čeho obávat. „My jsme odbornými argumenty už prokázali, že případné uskutečnění tohoto záměru nebude zatěžovat životní prostředí v místě těžby ani jeho okolí nad míru přípustnou právními předpisy. Samozřejmě vnímáme odpor části veřejnosti, který na jedné straně chápeme, na druhé straně však víme, že je způsoben také neúplnými či zavádějícími argumenty, které jí předkládají někteří odpůrci," konstatoval před časem Pavel Josefus, zástupce těžařské společnosti František Jampílek z Lázní Toušeň, která za chystaným vznikem nového jezera stojí.

O osudu jezera by mělo v nejbližších týdnech rozhodnout Ministerstvo životního prostředí, které má v této věci poslední slovo.

Čtenáři ukázali, kde vidí slabiny města

Obyvatele Uherského Ostrohu podle výsledků internetového hlasování na webu www.slovackydenik.cz nejvíce trápí tyto problémy:

1. Možný vznik nového těžebního jezera ve směru na Moravský Písek 41 %

2. Centrum města, které nežije 22 %

3. Černé stavby (chaty) na štěrku19 %

4.Nedostatečné dopravní spojení ve směrech na Moravský Písek a do Blatnice pod Sv. Antonínkem 13 %

Zbylých 6 % lidí hlasovalo pro jiné problémy ve městě.

Související PŘEDVOLEBNÍ ANKETA: Co vás nejvíc trápí v Uherském Ostrohu?