„Já jsem rozhodně pro zachování Penkova statku, i když vím, že taková stavba se velmi špatně renovuje, například ale Kunovicím se z podobného objektu podařilo udělat dominantu města," míní osmašedesátiletý důchodce z Hluku Antonín Zlínský.

Diametrálně odlišný názor ovšem má třeba Petr Malůšek, jenž si myslí, že by statek, který je v současnosti v havarijním stavu, nemělo smysl opravovat. „Vždyť se město nedoplatí a nikdo neví, na jaké nemilé překvapení tam narazí," oponuje.

Ilustrační foto.Mezi ty, co nejsou příliš nakloněni opravě, patří také starosta města. „Aby oprava za něco stála, muselo by se počítat s částkou okolo šedesáti milionů korun," vysvětlil Jan Šimčík.

Nabízí se však také diskuse o možnosti soukromého majitele, který by si budovu v centru města vzal za svůj projekt a investoval do něj své peníze. Naději Penkovu statku dal před časem například Miroslav Šuránek, který je zároveň předsedou Spolku pro ochranu Penkova statku bojujícího za záchranu objektu.

„Chtěli bychom, aby se z něj stala nová dominanta Hluku," prozradil Miroslav Šuránek. I když se aktivistovi podařilo dosáhnout toho, že prozatím zůstane statek stát, o prodeji soukromníkovi však v zastupitelstvu zatím neuvažují. Nevyšly ani Šuránkovy snahy o zapsání objektu do seznamu kulturních památek. Na tento status Penkův statek nedosáhl.

Prvním a prozatím jediným krokem v této záležitosti tedy zůstává fakt, že se zastupitelé usnesli na společném závěru změní status Penkova statku ze zbořeniště, kterým byl už desítky let, na nemovitost. „Bez této změny nemůže stavební úřad vydat stavební povolení, které je k opravám potřeba. Takže projektant teď zpracovává zprávu o skutečném stavu areálu," informoval Jan Šimčík. Zpráva však bude hotová až na přelomu září a října. Skutečné rozhodování o osudu někdejšího Lichtenštejnského statku už tedy připadne na nové vedení města Hluk.

Čtenáři ukázali, kde vidí slabiny města

Obyvatele Hluku podle výsledků internetového hlasování na webu www.slovackydenik.cz nejvíce trápí tyto problémy:

1. Penkův statek 46 %

2. Otázka setrvání, či zrušení kina 17 %

3. Nedostatečné víkendové autobusové spojení do Uherského Hradiště a Uherského Brodu13 %

Zbylých 24 % lidí hlasovalo pro jiné problémy ve městě.

Související PŘEDVOLEBNÍ ANKETA: Co vás nejvíc trápí v Hluku?

KAROLÍNA PEŘESTÁ