Ten, který se tam konal o poslední březnové neděli s názvem Jarní předvelikonoční jarmark, byl od rána zalitý sluncem, od desátého do patnácté hodiny navíc úsměvy stovek dětí i dospělých, kteří si jarmark za patnácti stupňů nad nulou nechtěli nechat ujít.

Návštěvníky nepřitáhly na jarmark jenom stánky, v nichž se prezentovala celá řada lidových tvůrců a řemeslníků, z nichž někteří před zraky dospělých i dětí vytvářeli různé velikonoční dekorace nebo nabízeli zboží, mající vazbu na blížící se jarní svátky.

Úderem 11. hodiny se na pódiu ujal slova místostarosta Starého Města Kamil Psotka, aby přivítal návštěvníky jarmarku a jeho prodejce, ale také aby předal slovo prvnímu muži města Martinovi Zábranskému.

Veřejné umývání letadel Akce "U" 2023, Letecké muzeum v Kunovicích.
VIDEO: Dobrovolníci umývali exponáty v Leteckém muzeu v Kunovicích

„Jarmark, to nejsou jen stánky s jídlem, pitím a jinými dobrotami či stánky s jarními a velikonočními dekoracemi. Návštěvníci se dnes mohou těšit na kulturní program, který bude moderovat místostarosta města Kamil Psotka,“ řekl po uvítání návštěvníků starosta Starého Města Martin Zábranský.

O devadesátiminutovou úžasnou atmosféru se na pódiu pod kostelem sv. Ducha postarala cimbálová muzika Špica, Dolinečka III a s cimbálovkou Dolinečka s pásmem Velikonoce, kluci z Dolinečky I a III s verbuňkem Za Moravů třešně sú. Na pódiu pak zapěl ženský pěvecký sbor Babčice, jehož rodný list se začal psát v roce 1997.

„Původním záměrem sboru bylo ,enom si zazpívat´. Postupem času ale příležitostí si zazpívat přibývalo. V roce 2010 se ženský sbor zúčastnil hudebně dramatického pásma Hody milé hody ve Valdštejnské zahradě Senátu České republiky, kde reprezentoval tradiční hody v obci Spytihněv,“ sdělil obecenstvu Kamil Psotka.

O čtyřminutový vstup se postarala cimbálovka ZUŠ, poté s Dolinečkou I takzvaným Škádlením.

„Děti jsou ve věku, kdy se kluci moc nebaví s holkama, spíš si je dobírají. A pro holky jsou kluci jen otravy, které je popichují a nedá se s nimi domluvit. Popichování, požďuchování, různé komentáře a vzájemné škádlení byly využity ve zmíněném pásmu,“ řekl moderátor.

Dodal, že nejprve si mladší dívky zahrály s panenkami – uspávanky. Kluci se ale nenechali zahanbit při hře na vojáky. Starší dívky ale zvládly složitější tanečky. Ale protože jsou v Dolinečce všichni kamarádi a vědí, že to škádlení, pokud je v rozumné míře, není škodlivé, takže si nakonec všichni společně zatancovali.

Pásmo kyjovských písní, ale ještě i dalších dvou pak za doprovodu cimbálovky Špica zapěly Repetilky. Krev v žilách diváků rozproudil mužský pěvecký sbor Chlapčiska ze Spytinova, který funguje už devatenáctým rokem.

Před zahájením výkopových prací pro klenotnici Velké Moravy ve skanzenu Modrá bylo třeba provést záchranný archeologický výzkum.
V podzemí skanzenu Modrá budují vzácnou klenotnici Velké Moravy. Probíhá průzkum

„Zpíváme proto, že nás to baví a pokud je k tomu i trochu dobrého vínka, je to super. A klidně může být oboje zadarmo,“ řekli unisono a s úsměvem Chlapčiska ze Spytinova.

Dvacet dětí z mateřinky Komenského přivítalo jaro dvěma tanečky a jarními koledami. Program 18 dětí z Mateřské školy Rostislavova nesl název U rybníka. Děti z Křesťanské mateřské školy se prezentovaly pod vedením učitele Tomáše Vaškových tématem Na jaře. Když slunce svítí.

Polyfunkční sál pod kostelem Svatého ducha opanovalo Středisko volného času Klubko hravými a tvořivými aktivitami pro děti. V Event centru – Jezuitský sklep si přišly na své děti při sledování loutkové pohádky Kašpárkovo čarování v podání TJ Sokol Uherské Hradiště