S ním do ní vstupují ostřílení otužilečtí nadšenci, hradišťský Radomír Válek (68) se staroměstským Ladislavem Klukou (70), organizátoři III. ročníku Otužilecké rozplavby, tentokrát s názvem Adventní.

„V březnu 2017 jsem byl iniciátorem nultého ročníku otužilecké rozplavby na Živé vodě. Po jejím skončení jsme se domluvili se starostou Modré Miroslavem Kováříkem, že v roce 2018 uspořádáme její první ročník,“ svěřuje se bývalý ředitel ZŠ Velehrad Radomír Válek, tělocvikář a sportovec tělem i duší.

Plavání ve studené vodě, která jej svírá ze všech stran, je pro něj už 18 let pohodou. Za ta léta si ověřil, jak je otužování pro jeho zdraví důležité.

„Je chvályhodné, že moje manželka Hanička, se denně sprchuje studenou vodou. Prvních čtrnáct dnů z toho byla trochu fyzicky i psychicky otřesená, ale v současné době si po studené sprše libuje,“ svěřuje se Radomír Válek, stále vyhlížející další otužilecké nadšence, účastníky Adventní rozplavby, kteří se moc těšili na koupání v téměř ledové vodě na Živé vodě.

Skauti a skautky z místního střediska Psohlavci šířili v sobotu 19. prosince Betlémské světlo z Masarykova náměstí v Uherském Hradišti mezi obyvatele města.
Betlémské světlo šířili v Hradišti skauti, navzdory koronaviru

„Buď je zchvátil covid-19 nebo jsou v karanténě. Jinak by si tu dnešní rozplavbu nenechali ujít. Nebo by jim tu kvůli pandemii chyběla divácká kulisa,“ řekne s pousmáním Ladislav Kluka, otužující své tělo od roku 1988 v ledových vodách na Slovácku.

Protože kamarádi Radka a Ladislava nepřicházejí, vysvléknou své oděvy a k nenáročnému sportu v přírodním koupališti si vystačí jen s plavkami.

Z dřevěného mola sestupují do „ledárny“ krůček po krůčku, protože studená voda není ani pro ostřílené otužilce moc příjemná. Rtuť teploměru, který si před rozplavbou ponoří do vody, se po šestiminutovém plavání vyšplhala na pouhé tři stupně nad bod mrazu.

Ve vodě koupaliště oba otužilci rozhodně nepostávají, ale pohybují se plaváním, čímž se jejich těla zahřívají. Jen co vodní hladinu opustí, na mole udělají dvacet kliků a v doprovodu starosty Modré odkráčejí do hlavní budovy Živé vody.

„Přiznávám se, že jako manažer otužilců mám studenou vodu nesmírně rád, ale jen když se do ní dívám na rybí osádku přes sklo našeho tunelu,“ řekne smějící se

Miroslav Kovářík, který otužilce provádí dvěma podlažími hlavní budovy, z nichž společně pozorují vodní živočichy pod úrovní vodní hladiny.