Suchou nohou mohli projít návštěvníci osmimetrovým proskleným tunelem, kolem nějž plavaly tři dvoumetrové vyzy velké, ale i stovky menších ryb. Letos v říjnu uplynulo deset let od založení Živé vody. Ta o loňském prvním únorovém pátku přivítala miliontou návštěvnici, kterou se stala Iva Řeháková, asistentka pedagoga z Masarykovy základní školy a mateřské školy ve Velké Bystřici u Olomouce.

„Mám velkou radost z toho, že jsme mohli přivítat nejen v naší obci, ale zejména na Živé vodě první miliontou návštěvnici a jejího partnera. Za těch deset let se areál Živé vody neuvěřitelně proměnil a všem, kteří se na jeho rozvoji podíleli, patří veliké poděkování,“ řekl Miroslav Kovářík, první muž Modré a duchovní otec projektu Živá škola – Živá voda.

Nejvíc přitáhlo návštěvníky Živé vody podzemí, kde se mohli projít osmimetrovým a tři metry vysokým proskleným tunelem, který děti i dospělé vedl pod hladinou rybníka, v němž je 850 krychlových metrů vody. V ní byly k vidění tři dvoumetrové vyzy velké, ale i stovky menších ryb.

„Mezi poslední prosincovou desátou až šestnáctou hodinou proběhly v expozičním rybníku tři netradiční akce s názvem Zimní oslava mezi rybami. Zatímco několik let je měl takzvaně pod palcem zkušený potápěč Vladimír Přibyl, letos to byl jeho mladý nástupce Eric Schneider,“ prozradil správce Živé vody Jiří Kroča.

Velkým lákadlem bylo losování pod vodou. O něj se v průběhu dne třikrát postaral mladý potápěč Schneider. Z děravého hrnce tahal očíslované kamínky. Ten návštěvník, který měl na vstupence číslo shodné s cifrou na kamínku, si odnesl domů hodnotnou věcnou cenu.

„Atmosféra zimního expozičního rybníka byl tajuplná a navíc byla umocněna svícemi z včelího vosku. Letos si návštěvníci nenechali ujít ukázky krmení praturů. Ten, který spatřil světlo světa letos na jaře, nesoucí název Jaroš, už měří dva a půl metru a váží 150 kilogramů.

Většina návštěvníků expozice Živá voda při její prohlídce konstatovala, že areál s unikátní sladkovodní a botanickou expozicí je opravdu pozoruhodná. K procházce po visuté stezce nad hektarovou pratuří obůrkou lákal návštěvníky pohled na přežvýkavce, kteří byli v dávných dobách součástí evropské fauny.