V sobotu v něm totiž nejen pokřtili pratuřího býčka jménem Jaroš, ale také představili novinku z produkce Jarošovského pivovaru, a to polotmavého třináctistupňového speciálu, nesoucího jméno Pratur. Jak vznikl nápad uvařit v Jarošovském pivovaru pivo Pratur, o tom jsme si povídali se správcem Živé vody Jiřím Kročou.

„Pratur vlastně vznikl celkem náhodně a impulsivně. Pravidelně zajíždím do Jarošovského pivovaru k odběru mláta, které v naší obůrce praturům zkrmujeme. Je to běžný krmný doplněk, mimochodem nutričně a energeticky velmi hodnotný. Samozřejmě mláto tvoří jen jakýsi doplňkový podíl celkové denní krmné dávky, v níž objemově dominuje kvalitní seno,“ prozradil redaktorovi Deníku Jiří Kroča.

Ten upřesnil, že nápad vznikl při jedné z jeho pravidelných návštěv.

„Tuším, že to bylo loni na podzim, jsem zrovna zastihl sládka pana Esendera při dokončení zkušebního pokusu na polotmavou třináctku.  Ochotně mi nabídl vzorek k ochutnání. Moje bezprostřední reakce zněla: Panečku, to je pivo silné jako bejk! Jak se bude jmenovat? Poté jsme se oba s chutí zasmáli, neboť nám ihned došlo, že se právě rozhodlo o vzniku Pratuřího speciálu,“ doplnil Jiří Kroča. Pak podle něj následoval proces ladění a plánování.

„Tuto novinku z Jarošovského pivovaru, polotmavou třináctku, jsme dnes lidem představili na Živé vodě, a to v rámci akce s názvem Den pratura. Zúčastnilo se jí 2000 lidí, pro něž byla připravena spousta atrakcí, včetně ochutnávky Pratura, samozřejmě pivního speciálu,“ uvedl Jiří Kroča s tím, že část zmíněného piva z první produkce v sobotu odpoledne takzvaně utopil či archivoval v expozičním jezeře potápěč Vladimír Přibyl.

„Z proskleného osm metrů dlouhého tunelu jej sledovalo na šedesát lidí. No a časem pochopitelně zrealizujeme slavností výlov archivovaného Pratura, včetně jeho degustace.