„Minulý týden jsme pořádali poznávací zájezd na Slovensko a děti si odsud přivezly prasečí chřipku,“ potvrdil ředitel školy Milan Melichárek.

Po domluvě s epidemiologickým oddělením zůstala celá třída pro jistotu doma. „Děti budou doma celý týden, příští pondělí je ředitelské volno a v úterý státní svátek. Ve středu 18. listopadu už by měli být všichni zdraví a přijít do školy,“ informoval Melichárek.

Test na nákazu prasečí chřipkou provedli lékaři reprezentativně u dvou dětí, u jednoho z nich se onemocnění potvrdilo.

„U holčičky, která onemocněla jako první, byl ještě před platností nařízení ministerstva proveden test, který prasečí chřipku prokázal,“ oznámila vedoucí hradišťského protiepidemického oddělení Jaroslava Juřičková.

Ministerstvo zdravotnictví totiž v pátek vydalo nařízení, podle kterého se mají testy na virus prasečí chřipky provádět jen u těžkých hospitalizovaných případů.

Dětská lékařka Jaroslava Melichárková, kterou navštěvuje část dětí ze Sportovní školy, nenašla ve vývoji nemoci u sledovaných dětí žádné komplikace.

„Je to normální stav jako u klasické chřipky typu A, žádné komplikace tam nebyly. Děti začínají být po zhruba sedmi dnech dobré. Kdyby to nebylo tak infekční, neliší se to od normální chřipky,“ řekla Melichárková.

Její slova potvrdila i epidemioložka Juřičková. „Ve společnosti se začíná kombinovat jak sezonní, tak tato nová chřipka. A nová chřipka má u našich dětí skutečně mírný až středně těžký průběh, zatímco klasická sezonní chřipka je stále ještě daleko závažnější,“ poznamenala Juřičková.

Počet lidí nakažených jakýmkoliv typem chřipky se nyní na Uherskohradišťsku pohybuje kolem 1500 případů na 100 tisíc obyvatel, za kritickou hranici se považuje stav ještě o pět set lidí vyšší.

„K tomu se můžeme dopracovat za týden nebo třeba za měsíc, to se nedá přesně odhadnout. Při tomto počasí ale spíš dříve,“ doplnila Juřičková.

Je třeba bát se prasečí chřipky?

Vedoucí uherskohradišťského protiepidemického oddělení Jaroslava Juřičková tvrdí, že není třeba panikařit, mnohem závažněji se zatím projevuje obyčejná sezonní chřipka než takzvaná chřipka prasečí, ta je pouze infekčnější.

„V současné době se dá říct, že se situace vyvažuje, to znamená, že z deseti případů onemocnění chřipkového typu můžeme počítat, že přibližně pět z nich ta prasečí chřipka je. Začíná se nám tak kombinovat jak sezonní, tak tato takzvaná nová chřipka. Ta má zatím skutečně mírný až středně těžký průběh, zatímco klasická sezonní chřipka má stále ještě průběh daleko závažnější,“ uvedla Juřičková.

Ministerstvo navíc zakázalo vyšetřovat, o jaký druh chřipky se u pacientů jedná, výjimku tvoří pouze těžké případy končící hospitalizací.

„Tam je potom na místě vyhledat lékaře, okamžitě pacienta hospitalizovat a léčit. Ale u lehkých forem je to plně v rukou obvodních a dětských lékařů, takže léčí chřipku normální symptomatickou cestou. Proto se chřipky bojíme jen v tom případě, když nastane vysoká horečka a záchvatovitý těžký kašel,“ vysvětlila Juřičková.

Jak by se proto měli lidé proti jakékoliv chřipce bránit?

„Nejdůležitější k zabránění rozšíření epidemie je to, aby každý nemocný, který má příznaky respiračního onemocnění, zůstal doma a nešířil nákazu dál, případně navštívil ošetřujícího lékaře. Je také dobré zvyšovat obranyschopnost, vyvarovat se zbytečného pobytu ve velkých kolektivech a zbytečně necestovat. Nejpodstatnější je sledovat zdravotní stav a nezabývat se tím, jaký druh chřipky kdo má,“ dodala Juřičková.

Petr Knepr