Ořechov se nachází na úpatí Chřibů, máte s pohořím cyklotrasové propojení, je obec etnograficky více součástí Uherskohradišťska nebo spíše sousedního Kyjovska?

Více je obec spojena s Uherským Hradištěm. V obci byl založen v roce 2012 Folklorní soubor, pod nímž pracuje soubor Chasa z Ořechova a Děcka z Ořechova. Soubory vystupují s cimbálovou muzikou Oskeruša. Do té doby se scházeli jenom před hody. Za těch pár let existence se soubory neskutečně vypracovaly a určitě o nich ještě hodně uslyšíme.

Koronavirová omezení ovlivnila celou naši společnost, v čem zkomplikovala život ve vaší vesnici?

Negativní dopad - komunitní, kulturní a společenský život se úplně zastavil. Pozitivum – občané trávili víc času s rodinou na katastru Ořechova a zjistili, co všechno se v obci nachází, uvědomili si, jak je v Ořechově krásná příroda, že zde máme rybník, mokřady, lesy, skalní útvary, biokoridory, vinice, stezku podél Ořechovského potoka. Všechno je přístupné a propojené cestami. Je tu kam jít a stále co objevovat.

S jakými nejčastějšími stížnostmi za vámi přicházejí spoluobčané a jakou největší zapeklitost jste ve své funkci musela řešit?

Občas nějaký sousedský spor, volné pobíhání psů, problémy související se špatným stavem kanalizace a komunikací, zaplavování obce při přívalových deštích blátem z Vážan, ale nic mimořádného. Poslední léta mi zabíraly nejvíc času a energie práce s výstavbou ČOV a kanalizace.

Originální muzeum zemědělských strojů Václava Stodůlky a jeho rodiny se nachází v ořechovském bývalém lomu za zahradou domu.
Traktory, pluhy i mlátičky. Poznejte je v muzeu, kde se smí sahat na exponáty

V naší obci se žije poklidně, občané si ještě stále vzájemně pomáhají, vycházejí vstříc, udržují okolí svých rodinných domů a pracují nezištně ve spolcích. Spolky jsou aktivní, a proto je život v Ořechově, co se týká společenského a kulturního vyžití, pestrý.

Rovněž mezi zastupiteli, kteří se aktivně zapojují do plánování, panuje všeobecná shoda. Zastupitelé jsou se vědomi, že jenom tak můžou být obci ke prospěchu.

Nejvýraznější pamětihodností je zámek, který patří soukromé osobě. Momentálně je pro veřejnost bohužel uzavřený. Usiluje obec o jeho získání? Oživilo by jeho případné otevření veřejnosti zvýšení turistického ruchu v Ořechově?

Neusilujeme o jeho získání z důvodu nedostatku financí, žádný záměr obec se zámkem nemá.

Jeho znovu otevření by turistický ruch zvýšilo. V těchto dnech je opuštěný a chátrá.

Přáli bychom si, aby zámek, který je dominantou obce, našel opět smysluplné využití.