„Přiznám se, mám strach. Nevíme, jestli jsme se také nemohli nakazit,“ řekla ve čtvrtek 1. února jedna ze zaměstnankyň podniku, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Jak Slovácký deník zjistil, lidé by podle všeho neměli být ve vážném ohrožení.

„U pacienta se s největší pravděpodobností jedná o plicní TBC, avšak o neinfekční formu. Pravděpodobnost, že by někoho nakazil, je minimální,“ konstatoval Vladimír Řihák, primář plicního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, ve sdělení, které se v pátek 2. února objevilo v ostrožské firmě.

Jak Slováckému deníku potvrdila i společnost, nakaženým zaměstnancem je muž bulharské národnosti, který je hospitalizován v Odborném léčebném ústavu Jevíčko. Tam ale odmítli cokoliv sdělit s tím, že o zdravotním stavu bude informován závodní lékař.

Původně se předpokládalo, že všichni, kdo se s pacientem potkávali, by měli absolvovat rentgen hrudníku a eventuálně další došetření. To však nakonec nebude nutné.

Uherskohradišťská nemocnice. Ilustrační foto.
Nemocnice zakazuje návštěvy. Jsme na prahu chřipkové epidemie

„Jediným člověkem, který vyšetření podstoupí, je paní, která s dotyčným mužem bydlela ve Veselí nad Moravou,“ potvrdila Irena Zápařková, závodní lékařka společnosti EUROTEC.

Podle ní bude trvat ještě několik týdnů, než bude stanovená definitivní diagnóza.

Kde se mohl muž nakazit, to prozatím není jasné.

„Domníváme se, že se tak mohlo stát během vánoční dovolené v jeho domovině,“ píše se v prohlášení společnosti EUROTEC, která okamžitě po zjištění podnikla veškeré kroky, aby nemohlo dojít k případnému šíření nemoci.

Představitelé firmy se ihned spojili s plicním oddělením nemocnice ve Zlíně, spolupracují také hygieniky. O situaci ve čtvrtek informovali zaměstnance a o den později zorganizovali jejich setkání se závodní lékařkou.

„Je pochopitelné, že mají obavy o zdraví své i svých blízkých. Proto jim objasnila aktuální stav a zodpověděla jejich dotazy. Zároveň jsme zvýšili četnost úklidů ve všech prostorách firmy,“ uvedla ostrožská společnost.

Jak vyplývá ze statistik Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK), onemocnění TBC se zde čas od času objeví.

„Za rok 2017 bylo na území Zlínského kraje vloženo do registru tuberkulózy celkem čtrnáct onemocnění,“ uvedla Jana Hošková, ředitelka odboru protiepidemického KHS ZK.

V nové budově interny budou mít pacienti k dispozici celkem 141 lůžek (121 interna, 20 dětské oddělení), devět lůžek získá návazná intenzivní péče a sedm dětská JIP. Náklady na její vybudování se vyšplhají na 296 milionů korun bez DPH, z toho 13 milionů p
Nová interna za 300 milionů nabídne komfort pro pacienty