Před provizorním kuchyňským pultem v jedné z menších místností muzea se tísnila řada lidí, kteří přišli ochutnat krajové speciality a dozvědět se něco o specificích jejich přípravy. Nad zelňačkami kmitaly etnografky Romana Habartová a Marta Kondrová i pokladní muzea Magda Dudová. O patenty se postarala Marie Habartová z Kunovic, v jejíž rodině se stále ještě připravují tradiční jídla.

„Recepty na tyto kyselice pochází z Polešovic, Vlčnova a Javorníka. Každá je chuťově úplně jiná. Kysané zelí dříve sloužilo jako bohatý zdroj vitamínu C na celou zimu a naši předkové ho hojně využívali. Tomu odpovídá název dnešního programu," vysvětlila Marta Kondrová.

Také patenty jsou receptem pro zimní období. Někde se jim říká také laty nebo lokše. „Je to jednoduché, ale chutné jídlo. Z uvařených brambor vypracujeme těsto, vyválíme ho na placičky a ty pečeme na suché plotně. Omastíme a posypeme makem nebo potřeme trnkami," popsala Marta Kondrová výrobu bramborových placek, dříve běžné součásti všedního stolování v každém slováckém stavení.