„Můžu sdělit, že posledním úrazem byla dopravní nehoda pracovníka bezpečnostní agentury. Při zastavení vozidla, kde řidič seděl se svým spolujezdcem, do nich zezadu narazil domíchávač betonu a odhodil je pod projíždějící nákladní vozidlo,“ (celý článek ZDE) uvedl mluvčí OIP Michal Kleinhampl.

Připomněl i další závažný případ, který se stal minulý rok ve Slováckých strojírnách v Uherském Brodě.

„Dlouholetý zkušený pracovník z neznámých příčin přepadl přes ochrannou zástěnu u stroje na rotující pracovní stůl soustruhu. Zařízení ho zachytilo a způsobilo mu smrtelná zranění,“ osvětlil okolnosti Kleinhampl. V souvislosti s tímto úrazem inspektoři nezjistili neplnění povinností vyplývajících z předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ze strany zaměstnavatele. (celý článek ZDE)

„Neštěstí se stalo beze svědků, a v době příjezdu lékaře byl dělník mrtvý. Muž utrpěl velmi vážná zranění a jeho tělo bylo hodně zdevastované,“ řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan. Zasahující lékař nařídil zdravotní pitvu.

Ve druhém největším regionálním podniku, České zbrojovce Uherský Brod, podobnou zkušenost už několik let nezaznamenali. „Od roku 2005 k žádnému smrtelnému úrazu v podniku nedošlo,“ sdělil bezpečnostní technik zbrojovky Tomáš Martinický.

Podle inspektorů Oblastního inspektorátu práce jsou pracovní úrazy nejčastěji evidovány ve stavebnictví. „Například v posledních několika letech jsme zaznamenali dva případ, kdy jeden z dělníků spadl ze střechy a druhý do stavební šachty pro výtah. Další z dělníků spadl na stavbě ze žebříku a na dalšího se zřítila část vrtné soupravy. Pádem došlo ke smrtelnému úrazu pracovníka při odstraňování odpadu z okapu,“ sdělil Kleinhampl.

Ve statistikách OIP figurují také případy z jiných odvětví. Jedná se kupříkladu o případ, kdy na jedné farmě na Uherskohradišťsku usmrtil býk majitele.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.