Rok od roku se pak tento poměr zvyšoval. Dnes už převaha nezaměstnaných žen dosahuje téměř sedmapadesáti procent.

Hlavním důvodem zásadní změny je podle ředitele hradišťského úřadu práce Richarda Janíčka nedostatek volných pracovních vhodných míst pro ženy.
„Dnes mají muži lepší uplatnění na trhu práce. Vysoká nabídka je zejména v technických, dělnických či stavebních odvětvích nebo v nákladní dopravě,“ přiblížil problém ředitel Janíček.

Ženami nejvyhledávanějšími oblastmi jsou podle něj textilní průmysl, prodejní služby, sociální odvětví či nižší administrativní práce, které reprezentují účetní, asistentky nebo sekretářky. Právě posledních jmenovaných míst je ale velký nedostatek.

Chcete vyjádřit svůj názor? Hlasujte v anketě vpravo nebo se zapojte do diskuze pod článekem.

„V této oblasti evidujeme tři sta uchazeček, ale míst pouze třiadvacet. Obdobně u prodavačů evidujeme bezmála čtyři stovky převážně žadatelek, ale jen dvaatřicet volných míst. Ve skupině svářečů a klempířů máme naopak třiadvacet uchazečů, ale míst skoro tři sta,“ prozradil nepříznivou statistiku Janíček.

Důvodů převahy nezaměstnaných žen může být ale podle ředitele více. Mezi uchazečkami o práci se totiž objevují i dlouhodobě evidované, kterým zřejmě stav bez zaměstnání vyhovuje.

„Možná to souvisí s tradiční rolí ženy, která se stará o domácnost. Pokud je rodina zabezpečena z příjmů manžela, nemusí být tlak na ženu a její hledání si práce tak vysoký,“ uvažoval Janíček.

Nezájem o práci potvrzují i někteří zaměstnavatelé v okrese. Jedním z nich je i staroměstský textilní podnik Slezan, který je znám vysokým podílem pracujících žen. „Ty tvoří z asi dvou set padesáti zaměstnanců přes sedmdesát procent. Ženy z okresu ale o práci u nás příliš zájem nejeví. Přijímali jsme proto zaměstnance například z Rumunska, Slovenska nebo Ukrajiny,“ prozradila personalistka Slezanu Helena Vlčková.

Nechuť pracovat ale nesdílí všechny ženy. Najít „dobré“ místo je však podle řady žen dnes skutečně velmi těžké. „Hledala jsem práci dva roky, než jsem našla ucházející místo sekretářky. Absolvovala jsem neúspěšně i řadu konkurzů ve Zlíně. Pokud žena nechce dělat dvanáct hodin denně u pásu nebo uklízet záchody za pár korun, je otázkou náhody a štěstí, když práci sežene,“ mluví z vlastní zkušenosti Markéta Janochová z Uherského Hradiště.

O vývoji nezaměstnanosti, nabídce a poptávce na trhu práce a ostatních tématech souvisejících s pracovními příležitostmi čtěte vpravo v oddílu Související články

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.