„Zájem je spíše o osoby se sníženou pracovní schopností, o důchodce ale nikoliv. Ani si nepamatuji, že by se v našich databázích objevil požadavek na zaměstnání důchodce. Podle mých zkušeností je pro mnohé zaměstnavatele věk uchazeče o práci, kterému je čtyřicet let a více, limitující,“ sdělil Milan Čambal z Úřadu práce v Uherském Hradišti.
Například v Domově pro seniory v Uherském Hradišti bydlí v současné době 158 lidí v důchodovém věku. Nepracuje ani jeden z nich. „Vzpomínám si pouze na jednu klientku, která od nás ale před časem odešla. Bylo jí asi 65 let a v současné době pracuje jako pokladní v jednom z místních supermarketů,“ zapátrala v paměti vedoucí domova Renáta Měsíčková.
Také zaměstnavatelé poskytují práci seniorům spíše výjimečně. „Mám dvaadvacet pracovníků, z toho je jeden důchodce. Tento pán pracuje v mé firmě řadu let a zůstal tady i poté, co dovršil důchodový věk. Zaměstnávání osob ve vyšším věku se nevyhýbám, jejich hlavní předností jsou bohaté pracovní zkušenosti,“ poznamenal společník nedakonického podniku Nitara na výrobu jemné mechanizace Květoslav Trávníček.
Úskalí při hledání práce zakusil na vlastní kůži také osmašedesátiletý Karel Látal z Uherského Hradiště. „Do pětašedesáti jsem pracoval na vrátnici jednoho hradišťského podniku. Pak jsem na půl roku onemocněl a od té doby jsem práci nesehnal. Zkoušel jsem to přes internet, známé i osobně. Teď už jsem své úsilí vzdal, i když se cítím poměrně dobře. Dal jsem si tedy do novin inzerát a pomáhám lidem z údržbou chalup či při krátkodobých brigádách,“ konstatoval Látal.
Naopak ještě před čtyřmi lety vyučoval na Střední průmyslové škole v Uherském Hradišti dnes pětasedmdesátiletý Bohumír Riedl. V současné době již sice nepracuje, jeho aktivity ale neustaly a čilý důchodce spolupracuje s hradišťskou oblastní charitou na humanitární pomoci rozvojovým zemím.
Více se dočtete v tištěné verzi Slováckého deníku.