VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postižené při hledání práce upřednostňujeme

Uherské Hradiště - V čele uherskohradišťského Úřadu práce stojí od jeho samotného počátku dnes sedmapadesátiletý Richard Janíček. Úřad ve slovácké metropoli vznikl 23. srpna 1990, po Kladnu a Praze jako třetí v celém tehdejším Československu.

6.6.2008
SDÍLEJ:

Richard Janíček šéfuje hradišťskému pracovnímu úřadu již 18 let.Foto: DENÍK/Milan Zámečník

Janíčkovi jsme na základě jeho již osmnáctileté zkušenosti položili několik otázek týkajících se zaměstnávání lidí se zdravotními omezeními.

V souvislosti s novým zákoníkem práce se mluví o propouštění zdravotně postižených zaměstnanců. Jaká je situace v našem regionu?

Neřekl bych, že nový zákoník práce je z tohoto pohledu nevýhodný, naopak spíše uvolnil bariéry. Dřívější zákoníky totiž obsahovaly ustanovení, která znemožňovala propuštění zdravotně postiženého zaměstnance, dokud neměl zajištěné jiné zaměstnání a pokud nebyl úřadem práce udělen předchozí souhlas s jeho propuštěním. Dokonce neumožňovala v případě těchto zaměstnanců zaměstnávání na dobu určitou a využívání zkušební doby. Postupnými novelizacemi, přibližně od roku 2000, byla tato ustanovení odstraněna. Nový zákoník práce na uvedené změny navázal a nyní jsou podmínky pro zaměstnávání lidí se zdravotním postižením volnější. Zaměstnavatelé se dříve obávali zaměstnat takového člověka. Pokud se totiž neosvědčil, bylo velmi složité jej propustit.

Jaký je vývoj zaměstnávání postižených?

Kdybych se vrátil hodně do minulosti, byl v roce 1995 schválen zákon o důchodovém zajištění, který vedl k přehodnocování zdravotního stavu osob zdravotně znevýhodněných. V řadě případů byly lidem odňaty plné invalidní důchody. Tito lidé začali postupně přecházet do evidence úřadu práce. Od té doby, bez ohledu na situaci na trhu práce, nám začaly stoupat počty uchazečů se zdravotním postižením. Později, někdy v letech 1999 a 2000, se do vývoje nezaměstnanosti zdravotně postižených začal promítat i vzestup celkové nezaměstnanosti.

Současná situace vypadá jinak?

Dnes je situace taková, že když srovnáme vývoj za poslední dva roky, od května 2006 do května 2008, tak došlo k poklesu celkového počtu uchazečů o práci z 5347 na 3848. Zatímco když se podíváte na počty uchazečů se zdravotním postižením, jejich počet pokles jen o 264 uchazečů. V případě těchto lidí je znát, že pokles není tak výrazný. V celkovém počtu uchazečů se jejich podíl, za tento čas zvýšil z 29,7 na 34,4 procent. Tyto údaje naznačují, že pokles celkového počtu uchazečů je výraznější než u lidí se zdravotním postižením.

Daří se vám nacházet práci zdravotně postiženým?

Své však vypovídají i počty zdravotně postižených, kteří z naší evidence odcházejí a naopak přicházejí. Během roku odešlo 900 a přišlo 800 těchto uchazečů. Čísla naznačují, že lidé se zkoušejí zaměstnat, ale zjišťují například, že jim konkrétní práce zdravotně nevyhovuje, a pak se vrací. Další skupina těch, co se vrací, se nechává zaměstnávat na dobu určitou. Je vidět, že tato skupina uchazečů není statická, jak by se na první pohled mohlo zdát. My tyto uchazeče o zaměstnání v rámci aktivní politiky zaměstnanosti upřednostňujeme na vyhrazená místa, která zaměstnavatelům pomáháme financovat. Máme zájem, aby se i pro ty, kteří jsou z našeho pohledu nesnadno umístění, vytvářela nová pracovní místa.

Jak je těžké získat v našem region práci pro lidi v plném invalidním důchodu, jako jsou neslyšící nebo vozíčkáři, kteří chtějí pracovat?

Musím říct, že vozíčkáře v evidenci nemáme ani jednoho. Máme tady několik neslyšících a nedoslýchavých a nevidomých. Je velmi těžké těmto lidem shánět práci, protože zaměstnavatelů, kteří by je přijali, není mnoho.

Tito lidé se často snaží si pomoci sami a nebo prostřednictvím speciálního poradenství. Také projekty podporované Evropskou unií jsou zaměřené na pomoc těmto lidem. Nejsou směřované přímo na tělesně postižené, ale na uchazeče evidované déle než rok a na uchazeče s dalšími handicapy, jako jsou lidé nad padesát let. Tyto skupiny se nám často prolínají. Právě lidé se zdravotním postižením bývají většinou dlouho v naší evidenci. Pro uchazeče s vážným zdravotním postižením musíme místa vyhledávat individuálně.

Vzpomenete si na nějaký konkrétní případ?

Měli jsme tady například mladého chlapec vozíčkáře, absolventa obchodní akademie, ne jako uchazeče, ale jako zájemce s plným invalidním důchodem. Podařilo se nám pro něj pomoci vytvořit zajímavé místo ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Vytvoření takového místa je však velmi náročná práce. Musíme v terénu najít vhodné místo a jednat se zaměstnavateli.

Jaké projekty pomáhají zaměstnávání handicapovaných?

Právě u nás běží pilotní projekt s názvem Institut trhu práce, v jehož rámci jsou na úřadu práce zaměstnáni čtyři pracovníci financovaní z prostředků Evropské unie. Institut trhu práce je zaměřen na zvýšení kapacity úřadu práce a také zkoušení nových metod. Protože věnovat se uchazečům vážně tělesně postiženým je náročná práce, kterou zvládáme s vypětím sil, zaměřuje se Institut trhu práce i na pomoc těmto lidem. Za normálního stavu nám nezbývalo moc prostoru, abychom obcházeli firmy a zjišťovali možnosti jejich zaměstnání. Tento projekt je zaměřený díky individuální péči na nejproblémovější uchazeče. Samozřejmě se o obtížně zaměstnatelné uchazeče staráme běžně i v rámci speciálního poradenství.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.

Již dříve uveřejněné texty s tématem zaměstnanosti naleznete vpravo nahoře v oddíle Související články

Autor: Milan Zámečník

6.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 16 000 Kč

Ostatní chovatelé a ošetřovatelé zvířat v zařízeních určených pro chov a příbuzní pracovníci Ošeřovatel laboratorních zvířat. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: chov labor. myší. Pracoviště: Wellfrost s.r.o. - areál zd, 687 13 Březolupy. Informace: Miroslav Čagánek, +420 778 020 253.

Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 20 000 Kč

Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií PROGRAMÁTOR/KA CNC. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Programování cnc obráběcích strojů, znalost programu SURFCAM, schopnost čtení technické dokumentace, velmi dobrá znalost PC, samostatnost, odpovědnost, schopnost učit se novým věcem, praxe v oboru vítána. Zázemí stabilní společnosti, stravování s příspěvkem zaměstnavatele.. Pracoviště: K z k bojkovice, s.r.o., Palackého, č.p. 214, 687 71 Bojkovice. Informace: František Michalec, +420 602 712 458.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Vzhledem k fyz. náročnosti vhodné spíše pro muže, osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Zumm s.r.o. - pracoviště, 687 23 Ostrožská Lhota. Informace: Zbyněk Uher, +420 777 293 220.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč

Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Na Hotel Buchlov hledáme spolehlivé kolegy s příjemným vystupováním, úsměvem na tváři a chutí pracovat., Co vám můžeme nabídnout, • zajímavé mzdové ohodnocení + bonusy, • denní vyplácení spropitného, • práce na hlavní pracovní poměr, • pracovní doba krátký/dlouhý, • pauzy na oběd + dotovaná strava, • možnosti vnitropodnikového školení, zaměstnanecké výhody: sleva na wellness, sleva na dovolenou od cestovní agentury, příspěvky na pracovní oděv, firmení akce a mnoho dalších., Co od vás očekáváme, • pozitivní přístup k práci a časová flexibilita, • příjemné vystupování, • praxe v oboru není nutností, ale výhodou, V naší firmě si všímáme pracovitých lidí a dokážeme je patřičně odměnit, Své životopisy zasílejte na lexa@chata.cz, Informace o pozici na tel.: 773 796 300, Každému uchazeči odepíšeme.. Pracoviště: Hotel buchlov***, Polesí, č.p. 297, 687 08 Buchlovice. Informace: Jan Lexa, +420 773 796 300.


Den otevřených dveří ve sklárnách Květná ve Strání.

Sklárna Květná pořádají Den otevřených dveří

Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

V Kovozoo unesli žabáka Goliáše

Necelé čtyři roky strávil žabák Goliáš ve staroměstské Kovozoo, než se jej prozatím neznámý pachatel rozhodl ukrást. Jeden ze zvířecích exemplářů vyrobený z kovového odpadu tak od minulého víkendu chybí na svém piedestalu.

Náruče tetiček z dědiny byly dětem na Rochusu otevřené

Beru toho červencového dne za kliku brány Parku Rochus nad Uherským Hradištěm. Vstupuji do krásného prostředí parku, v němž u malebné boršické chalupy zní křik a smích hemžících se dětí, oděných do vesnických krojů.

Vlastimil Daníček: Mohli bychom hrát o osmý flek a výš

ROZHOVOR / Čeká ho náročná sezona, možná zatím ta nejnáročnější v jeho kariéře. Vlastimil Daníček povede Slovácko jako kapitán do nového ročníku FORTUNA: LIGY. Bude patřit k těm hráčům, kteří budou mít zodpovědnost za výkony a výsledky Slovácka. 

Mingazov? Vezmeme ho jedině zdravého, říká ředitel Slovácka Pojezný

S Ruslanem Mingazovem je klub na všem domluvený i se Slavií je všechno vybavené. Nyní stačí jediné, aby se šestadvacetiletý turkménský záložník dal zdravotně do pořádku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT