Pro žáky mateřských, základních a středních škol ji už více než tři desetiletí vyhlašuje Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) Praha.
„Literárními a výtvarnými pracemi s hasičskou tematikou se do základního kola letošního ročníku soutěže zapojilo na tisíc dětí a mládeže z pěti oddílů mladých hasičů, ze čtyř mateřských škol, třinácti základních, jedné střední a dvou speciálních škol Uherskohradišťska,“ upřesnila vedoucí odborné rady mládeže a pracovnice OSH ČMS Naděžda Dyčková.

Čtyřiceti šesti autorům, jejichž práce uspěly v okresním kole soutěže, a třinácti, kteří úspěšně hájili barvy Slovácka v krajském kole, předali zástupci okresního sdružení hasičů a Hasičského záchranného sboru Uherské Hradiště věcné ceny.

„Nečekala jsem, že by se má povídka Táta hasič, která není o mém tátovi, ale je smyšlená, dostala na první místo v kraji. Ale těší mě to,“ svěřila se Magda Frantová, kterou na vyhodnocení doprovodila maminka. Ředitel velehradské školy Radomír Válek mohl být při vyhlašování výsledků hrdý na žákyni Alenu Háblovou ze Salaše, jejíž povídka s názvem Můj první hasičský závod zabodovala u okresní poroty.

„Je třeba ocenit okresní sdružení hasičů, že vyhodnocení soutěže věnuje takovou pozornost, že na něj zve nejen žáky, ale i zástupce škol. Snad proto obesílá soutěž svými pracemi takový počet žáků,“ dodal Válek.