Podle krajské policejní mluvčí Simony Kyšnerové kriminalisté na případu pracují a kvalifikovali ho jako obecné ohrožení.

"Stále provádí kroky k objasnění příčin a okolností vzniku požáru. Pracují s více verzemi, ať už se jedná o nedbalostní jednání, technickou závadu či úmyslný trestný čin,“ uvedla Simona Kyšnerová.

Závěry nemohou sdělit ani vyšetřovatelé hasičů, směrodatné jsou pro ně policejní expertizy.

"Stále čekáme na závěry analýz expertů, kteří zkoumají stopy z požářiště budovy," uvedla za krajské hasiče mluvčí Lucie Javoříková.

Původní odhady způsobené škody hovořily o 15 milionech korun. Tato částka se však nejspíš změní. Celková suma bude určena, ale až po nějaké době. Podle mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříkové bude stanovena teprve na základě dalších okolností, například doložených dokladů a podobně.

"Žádná nová výše škody nebyla vyčíslena, tento proces trvá delší dobu, vše je předmětem šetření, stejně jako určení příčiny požáru," zdůraznila mluvčí krajských hasičů.

Mynář: Žádná náhoda ani nehoda

Co se týká samotné události, má majitel objektu Vratislav Mynář jasno a událost spojuje s nenávistnou kampaní médií. Krátce po události oznámil například na sociálních sítích, že požár jeho restaurace byl založen úmyslně.

„Někdo srub zapálil a on kompletně shořel. Náhoda? Nikoli. Nehoda? Ne. Už podle prvních zjištění vyšetřovatelů tento požár někdo založil úmyslně,“ uvedl v prohlášení na hradním webu kancléř.

V době požáru měl trávit ve srubu prodloužený víkend i rodinou.

„Ten den, kdy se to stalo, jsem tu měl se svou rodinou trávit prodloužený víkend. A jen onemocnění mého syna zapříčinilo to, že jsme zůstali v Praze, a ne v Osvětimanech. Nechci ani domyslet, jaká hrůza se mohla stát,“ dodal.

Hledal se trezor

Server iRozhlas přišel s informací, že dobrovolní hasiči, kteří spáleniště prohledávali, měli pátrat po trezoru nebo jeho obsahu. Ten měl ze srubu zmizet před požárem.

„My jsme ho při tom prvotním zásahu nenašli. Vědělo se, že tam je, já jsem pak ten den ráno odjížděl do práce, kolegové tam zůstali celý den a asistovali kriminálce při hledání,“ popsal Radiožurnálu jeden z místních dobrovolných hasičů, kterého reportéři navštívili doma.

Kvůli probíhajícímu vyšetřování nechtěl své jméno zveřejnit.Informace o údajně zmizelém trezoru nebo jeho obsahu nechtěl pro iRozhlas komentovat ani jednatel Mynářovy firmy Miroslav Červenka: „Je to předmětem šetření, takže se k tomu nemůžu vyjádřit.

Noční požár 

Roubené stavení, které stojí u lyžařského areálu v Osvětimanech a v sousedství Mynářova penzionu Malovaný, začalo hořet v noci z pondělí 29. března na úterý. Sedm jednotek hasičů u požáru zasahovalo od půl třetí ráno.

„V době příjezdu hasičů hořela celá střecha objektu. Hasební práce prováděli hasiči v dýchacích přístrojích s několika proudy vody. Odběrní místo vody k hašení bylo zřízeno u hasičské zbrojnice a ve středu obce Osvětimany,“ popsal zásah hasičů jejich krajský mluvčí Roman Žemlička.

Podle něj po lokalizaci požáru prováděli hasiči měření teploty konstrukcí, rozebírali je a dohašovali skrytá ohniska hoření.

„Příčina požáru a výše škody budou určeny během šetření. Předběžná výše škody byla stanovena na 15 milionů korun," dodal mluvčí hasičů.