Kolik litrů potu proteklo hasičům po tvářích, v jakém presu pracovali a jak třídenní „peklo“ vnímali, o tom všem si s odstupem času s redaktorem Slováckého deníku povídali tři ze zasahujících mužů, pětatřicetiletý Libor Bednařík, velitel zásahu v první den požáru, pětatřicetiletý Ivo Mitáček, mluvčí hasičského záchraného sboru Zlínského kraje a jednatřicetiletý Martin Medek, jeden z aktivně zasahujících hasičů.

Osmnáct hodin u zásahu

Nepřetržitých osmnáct hodin u zásahu a jasná myšlenka „zabránit ohni v postupu“, to dodnes zůstává vryto v paměti Libora Bednaříka, který velel desítkám hasičů v těch nejtěžších chvílích. Už při první zprávě o požáru, která mu v pátek před čtrnáctou hodinou přišla na mobil, věděl, že je zle.
„Mezi hasiči jsou známá místa, kde by nikdo nechtěl zasahovat. A právě uhersko〜brodská skládka pneumatik patří mezi ně. Když mi došla esemeska, bylo mi jasné, že nepůjde o malý požár,“ vzpomíná Bednařík.

Když jel na místo zásahu, ještě doufal, že rozsah požáru nebude tak veliký, jak vše napovídalo. To se mu nesplnilo. Navíc hned po jeho příjezdu, tedy hodinu po začátku hašení, čekal na velitele první problém. „Při přebírání velení mi oznámili, že už se zranil jeden hasič. Došlo u něj k přehřátí, ale naštěstí byl při vědomí, takže se mi ulevilo. Celkově došlo ke čtyřem podobným případům, což je podle mě při tolika lidech u požáru štěstí,“ pokračuje velitel hasičské stanice v Uherském Hradišti.

Problémem byla kromě samotného ohně také spotřeba hasicího materiálu. „Jednotky hlásily, že jim dochází voda, tlakové láhve k dýchacím přístrojům a další věci. Bylo tedy hlavně nutné všechno tohle zajistit,“ popisuje velitel. Zodpovídal také za pravidelná střídání hasičů, kteří čelili extrémním podmínkám.

Hasiče ohrožovalo přehřátí

I přes důkladný teoretický a praktický výcvik byl každý z můžů doslova na pokraji sil. Přesvědčil se o tom i Martin Medek, který do Brodu dorazil v pátek ráno, a u požáru strávil dlouhých sedm hodin. Všichni hasiči podle něj nejvíce trpěli obrovským vedrem. Kvůli kouři museli mít dýchací přístroje, a tudíž se neustále přehřívali. „Máte na sobě všechno propocené, ale nemáte nic na převlečení. Každý si tak jednou za čas alespoň na chvíli sundal někde bokem kabát, aby vydechl. Po pár minutách ale musel jít zase zpátky pracovat,“ líčí těžké momenty Medek, který se za svou sedmiletou praxi s tak velkým požárem jako v Brodě nesetkal.

Krušné chvíle si při požáru zkusil i mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Musel totiž kromě pohledů na vyčerpané muže, ustarané a rozhořčené přihlížející lidi, vyřídit nespočet konzultací s novináři. „Telefonáty jsem přestal počítat, když jsem jich jen po prvních hodinách požáru vyřídil bezmála tři sta. Přicházelo i několik hovorů během jedné minuty,“ vzpomíná Mitáček.

Urputný boj svedl ale především s vyvracením fám. Netrpěliví žurnalisté totiž podléhali mylným informacím od laické veřejnosti. „U mimořádných událostí se nepravdivé zprávy objevují poměrně často. Musím pak věci uvádět na pravou míru a médiím vyvracet některá tvrzení lidí,“ doplňuje mluvčí.

Související články:

Hasiči stále dohašují požár

Hasiči mají požár pneumatik v Uherském Brodě pod kontrolou

Brodský sklad pneumatik zachvátil mohutný požár

Brodský sklad pneumatik zachvátil požár desetiletí

 

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu: michal.cervinka@denik.cz

 

ZDE>SI TAKÉ PŘEČTETE DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY ZTÝDENÍKU SLOVÁCKÉ NOVINY